Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf Evropské investiční banky: S obnovou Ukrajiny je potřeba začít okamžitě

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Při obnově válkou poničené Ukrajiny bude nutné přitáhnout soukromý kapitál a mělo by se začít okamžitě. V panelové diskusi na dnes zahájeném Foru 2000 v Praze to řekl šéf Evropské investiční banky (EIB) Werner Hoyer. Evropská unie podle něj bude potřebovat nové nástroje pro podporu Ukrajiny, nabízí se například založení garančního fondu.

EIB podle Hoyera na Ukrajině působí od roku 2007 a investovala tam například do stavby řady nemocnic, které nyní poškodila nebo zničila válka. Nemá podle něj smysl s investicemi v zemi vyčkávat do skončení konfliktu, a to i proto, že například zmíněné nemocnice jsou kriticky zapotřebí právě teď. "Musíme být aktivní a musíme být aktivní nyní," řekl.

Zdroje EU podle něj nejsou nekonečné a pro obnovu země, která podle odhadů bude stát 750 miliard dolarů (18,3 bilionu korun), bude nutné přilákat soukromé investory. Ředitel dodal, že by mohl v blízké době vzniknout například garanční fond s například 20 miliardami eur (490 miliard korun), který by podle něj mohl přilákat investice v několikanásobné hodnotě v rádu měsíců.

Šéf generálního ředitelství Evropské komise pro vztahy se sousedními zeměmi Maciej Popowski dodal, že proces rekonstrukce by měl jít ruku v ruce s integrací země do EU. Unie podle něj připravuje dlouhodobé půjčky a další pomoc, dosud podpořila Ukrajinu zhruba deseti miliardami dolarů (asi 244 miliard korun) v grantech, válečné a další materiální pomoci.

Ředitelka na Ukrajině působícího investičního fondu Horizon Capital Lenna Koszarnyová pak doplnila, ze ekonomika v zemi je i přes válku pořád funkční. "Lidé na Ukrajině stále chodí do práce, navštěvují restaurace a žijí své životy. Rolí západu by mělo být pomoci Ukrajině, aby si pomohla sama," míní.

Témata:  Ukrajina válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

9:22

Důchody slavných: Jak to měl Karel Gott? Na šílené spekulace sám reagoval

Možná jste si někdy položili otázku, zdali mají lidé jako Karel Gott vůbec zapotřebí si žádat o důchod. Zvlášť když i v pokročilém věku nadále úspěšně vystupují a vydělávají. Jak to tedy měl nejslavnější český zpěvák? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy