reklama

Szijjártó dnes řekl, že je naprosto nepodstatné, co si Pressman nebo jakýkoliv jiný velvyslanec myslí o domácích politickém dění v Maďarsku, protože se ho to netýká. "Není na něm, aby se vměšoval do maďarských vnitřních záležitostí," dodal.

Pressman, který se úřadu ujal loni v srpnu, má situaci v Maďarsku poměrně nesnadnou, píše AP. Na podzim ho maďarský pravicový tisk blízký premiérovi Viktoru Orbánovi kritizoval za to, že se setkal se dvěma soudci, a obvinil ho, že prosazuje "americký kolonialismus".

AP uvádí, že se Pressman neváhá veřejně vyjadřovat k posilování protiamerických nálad v Maďarsku nebo k odporu, jaký Orbánova vláda projevuje vůči sankcím, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli vpádu na Ukrajinu. Velvyslanec se v lednu v jednom z tweetů zeptal, "jak snaha chránit ruské oligarchy před sankcemi poslouží Maďarsku a Maďarům?".

Vláda v Budapešti, která měla přátelské vztahy s administrativou předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí, že unijní sankce proti Moskvě ekonomiku zemí sedmadvacítky poškozují více než tu ruskou. Tvrdí, že konec bojů na Ukrajině mohou přinést jedině jednání mezi Moskvou a Washingtonem, a ne stražení ruských jednotek z Ukrajiny.

Dnes Szijjártó Pressmanovi vzkázal, že pokud bude kritizovat politiku Budapešti, bude pro něj těžké efektivně pracovat na zlepšování spolupráce mezi oběma zeměmi. "Toto období skončilo. Maďarsko je suverénní země, nikdo zvenčí nám nemůže říkat, jak máme žít," řekl Szijjártó.

Pressman v reakci na jeho výroky napsal na twitteru, že "se vší úctou snahy Ruska jednostranně překreslit hranice v Evropě nepovažujeme za pouhou vnitřněpolitickou událost v Maďarsku."