Oleksij Černyšov, šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz, označuje situaci kolem ukrajinských sankcí, které zakazují tranzit ropy ruské společnosti Lukoil do Maďarska a na Slovensko, za politizovanou. Informoval o tom server Kyiv Independent.
Podle něj Maďarsko a Slovensko obdržely v červenci stejný objem ropy jako před zavedením těchto sankcí.
Sankce zavedl Kyjev koncem června, což vyvolalo obavy v Budapešti a Bratislavě z nedostatku ropy. Tyto země tvrdí, že sankce omezují jejich schopnost nakupovat ruskou ropu pro své rafinérie a ohrožují jejich energetickou bezpečnost.
Černyšov v rozhovoru pro ukrajinskou mediální službu NV uvedl, že situace kolem Lukoilu je do jisté míry politizována.
Slovenský ministr zahraničních věcí Juraj Blanár a jeho maďarský kolega Péter Szijjártó v polovině července prohlásili, že ukrajinská opatření porušují asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou z roku 2014, a vyzvali Evropskou komisi k urgentnímu jednání.
Následně eurokomisař pro hospodářství Valdis Dombrovskis ve svém dopise slovenskému a maďarskému ministrovi uvedl, že podle informací od maďarské společnosti MOL se ropa na rusko-ukrajinské hranici stává majetkem obchodních společností, a na ni se tedy údajně nevztahují sankce.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal reagoval na obavy Slovenska a Maďarska s tím, že sankce nepředstavují hrozbu pro energetickou bezpečnost Slovenska.
Evropská komise ve svém prohlášení vyjádřila zájem několika členských zemí EU o to, proč Maďarsko a Slovensko dosud nesnížily svou závislost na ruské ropě. Podle analýzy EK mohou obě země získávat ropu přes ropovod JANAF jako součást ropovodu Adria z Chorvatska.
Ropovod Družba, který spojuje Rusko s východní Evropou, zůstal funkční i během více než dvou let války na Ukrajině, i když EU přestala odebírat většinu ostatních zdrojů ruské energie, připomíná Reuters.
Související
13. ledna 2025 17:28
9. ledna 2025 16:11
3. ledna 2025 14:48
30. prosince 2024 21:00
30. prosince 2024 15:39