Oba politici by měli hovořit o válce na Ukrajině, dohodě o přepravě obilí z ukrajinských přístavů přes Černé moře a dalších tématech. Kromě konfliktu na Ukrajině země jednají o situaci v Sýrii či hlubší energetické spolupráci.

Podle agentury TASS Lavrov dnes přicestoval do Ankary, kde měl pracovní jednání. Hlavní rozhovory s tureckými protějšky ho čekají v pátek.

Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Çavuşoglu bude s Lavrovem jednat o "bilaterálních a regionálních záležitostech". Turecko se snaží vystupovat jako prostředník v konfliktu na Ukrajině a pomohlo dojednat dohodu o přepravě obilí z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Turečtí a ruští diplomaté také jednají o situaci v Sýrii, kde oba státy mají silné zájmy. Minulý rok Ankara a Moskva ohlásily plán na vybudování v Turecku distribučního střediska pro vývoz ruského plynu do Evropy.

Podle agentury TASS budou oba ministři také jednat o bezpečnosti ruských občanů v tureckých letoviscích. Turecko je jednou ze zemí, které je i nadále otevřená ruským turistům. Turecko také čelilo kritice, že umožňuje dovážet do Ruska zboží, které je na sankčních seznamech Evropské unie a Spojených států. Podle informací agentury Reuters však Ankara v posledních týdnech přepravu zboží do Ruska omezila.

reklama