reklama

Podle agentury AP je to signál, že KLDR hodlá zaujmout nekompromisní postoj v rozhovorech se Spojenými státy o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Ri Son-kwon ve čtvrtek přednesl projev před diplomatickým sborem v Pchjongjangu u příležitosti oslav začátku nového lunárního roku, který připadá na sobotu. V dnešní zprávě severokorejské agentury KCNA o této události byl titulován již jako "ministr zahraničí".

O zamýšlené výměně v čele ministerstva zahraničí informovala jihokorejská média již minulý týden.

Nový ministr je bývalým armádním velitelem a od poloviny první dekády 21. století působil jako zástupce při jednáních mezi Severní a Jižní Koreou. Zkušenosti s jednáním s USA o jaderném odzbrojení na rozdíl od svého předchůdce nemá.

Podle agentury Kjódó nicméně patří k blízkým lidem předního severokorejského představitele Kim Jong-čchola, který se podílel na rozhovorech severokorejského vůdce Kim Čong-una se Spojenými státy a zastával tvrdou linii vůči Washingtonu.

Podle jihokorejského analytika Čchong Song-čanga je jmenování nového ministra signálem, že Severní Korea bude zastávat tvrdší linii vůči Spojeným státům a bude se snažit upevnit si pozici jaderné mocnosti. "Od nynějška je obtížné očekávat významný pokrok v diplomacii mezi KLDR a USA," uvedl.

Dnes již bývalý ministr Ri Jong-ho zastával funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se zabýval 38 let. Během své ministerské kariéry doprovázel severokorejského vůdce Kim Čong-una na schůzkách s nejvyššími představiteli USA, Ruska, Číny, Jižní Koreje a Kuby. Není jasné, jakou pozici bude nyní zastávat. Zprávy agentury KCNA jej nezmiňují od loňského srpna.

Již ve středu severokorejská média informovala o výměně v čele resortu obrany, kam byl nově jmenován Kim Čong-kwan. Tento armádní generál měl dosud na starosti stavební projekty vedené armádou.

Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unem loni v únoru v Hanoji. Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

reklama