"Jednotky Luhanské lidové republiky (LNR) zablokovaly východní a jižní část města," řekl dnes agentuře Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov k situaci kolem Severodoněcku. Luhanská lidová republika je separatistický útvar na území ukrajinské Luhanské oblasti. Moskva těsně před invazí na Ukrajinu uznala samostatnost LNR i sousední Doněcké lidové republiky (DNR).

Ukrajinská armáda už předtím informovala, že se chystá ruská ofenziva na stotisícový Severodoněck. Podle ruských informací navíc pokračuje ofenziva poblíž města Popasna nedaleko Luhansku. Separatisté údajně obsadili severní části města.

Podle britského ministerstva obrany chtějí ruské síly obklíčit ukrajinské vojáky na východě Ukrajiny postupem od Charkova a od Mariupolu. Ruští vojáci postupující od Krymu se podle těchto informací zároveň pokoušejí obklíčit město Mykolajiv, které dnes ohlásilo devět obětí ruského ostřelování. Rusové mají podle britských tajných služeb namířeno z jižní části Ukrajiny také na jihozápad k Oděse. Rusko však platí vysokou cenu za každý postup, protože ukrajinská armáda i nadále klade Rusům po celé Ukrajině tuhý odpor.

Konašenkov řekl, že ruští vojáci dosud zničili 3687 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury. Agentura Reuters však upozornila, že takové tvrzení není možné nezávisle ověřit.

Rusové dosadili v dobytém ukrajinském Melitopolu novou starostku

Rusko jmenovalo novou starostku ukrajinského města Melitopol, které dobyla ruská armáda. Ruští vojáci podle ukrajinských úřadů unesli melitopolského starostu Ivana Fedorova a obvinili ho z terorismu.

Úřady ukrajinské Záporožské oblasti, kam Melitopol patří, oznámily, že Rusové za Fedorova dosadili do funkce členku městské rady Halynu Danylčenkovou.

V rozhovoru s místní televizí řekla, že jejím hlavním úkolem bude "zavést opatření, která vrátí město do normální situace". V Melitopolu jsou podle jejích slov stále "lidé, kteří se snaží o destabilizaci". "Žádám vás, abyste vzali rozum do hrsti a neustupovali těmto provokacím. Apeluji na zástupce volené lidem na všech úrovních. Jelikož jste byli zvoleni, je vaší povinností starat se o dobro občanů," řekla. K řešení problému Melitopolu a regionu v okolí navrhla vytvořit "vybraný lidový výbor ".

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch dnes uvedl, že ruští vojáci unesli také Jevhenije Matvejeva starostu města Dniprorudne, které má asi 20.000 obyvatel a leží mezi městy Záporoží a Melitopol.

Melitopol, který má zhruba 150.000 obyvatel, leží na strategickém místě mezi obléhaným Mariupolem a Rusy už dobytým Chersonem. Rusko chce v Chersonské oblasti uspořádat referendum, aby tam mohlo vyhlásit další odštěpeneckou republiku po vzoru Donbasu. Ukrajinská média o této snaze vypsat lidové hlasování píší jako o pseudoreferendu.

Zástupce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak, který vedl za ukrajinskou stranu rozhovory s Rusy, dnes upozornil, že případné kolaboranty čeká postih. "Jakékoli iniciativy organizovat 'referenda', fiktivní schůze místních rad, vydávat pasy v okupovaných městech na jihu Ukrajiny - v Chersonu, Kachovce, Heničesku - jsou bez významu. Ruské jednotky z území odejdou, kolaboranti budou trestně stíhaní," citoval z Podoljakovy výzvy portál RBK Ukrajina.

Podle něj svolala chersonská rada mimořádnou schůzi, když se objevila zpráva o záměru uspořádat referendum. Účastníci schůze se podle RBK Ukrajina vyslovili proti vytvoření pseudorepubliky.