reklama

"Důrazně odsuzujeme nedávné teroristické útoky, při kterých byli zabiti izraelští občané. Terorismus nelze za žádných okolností ospravedlnit. Zároveň důrazně odsuzujeme násilí páchané izraelskými osadníky proti palestinským civilistům, včetně ničení jejich domovů a majetku," uvedly evropské státy. "Vyzýváme izraelskou vládu, aby zrušila své nedávné rozhodnutí pokročit ve výstavbě více než 7000 bytových jednotek po celém okupovaném Západním břehu, a rovněž legalizaci osad," dodaly.

Napětí mezi Izraelem a Palestinou v posledním roce zostřily intenzivnější razie izraelských vojáků proti palestinským radikálům na Západním břehu. Armáda s nimi začala zhruba před rokem po několika palestinských teroristických útocích, při nichž zahynuly tři desítky lidí. Za rok vojáci zatkli na 2500 radikálů, ale při střetech loni přišlo o život na 170 Palestinců, včetně civilistů. Letos při raziích zemřelo dalších šest desítek Palestinců, opět včetně několika civilistů.

Napětí na Západním břehu se vyostřilo i po nástupu nové vlády Benjamina Netanjahua. V ní jsou ministři, kteří prosazují rozšiřování osad na tomto území, které Palestinci chtějí společně s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem pro svůj stát. Rozšiřování osad považuje většina mezinárodního společenství za nelegální.

V polovině února izraelský úřad legalizoval dalších devět židovských osad na okupovaných územích, což kritizovaly mimo jiné i Spojené státy. Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir tehdy v reakci na to řekl, že "území Izraele náleží izraelskému lidu" a že chce osad "mnohem víc".