Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sever Pásma Gazy opustilo už 700 000 obyvatel

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Přibližně 700 000 obyvatel severní části Pásma Gazy se v posledních dnech stěhovalo na jih enklávy. Uvedl to nejmenovaný představitel izraelské armády pro server Times of Israel. Dodal, že několik nemocnic v severní části palestinského území zůstává dosud plných, i přes apely izraelské armády k jejich evakuaci.

Podle nejmenovaného představitele izraelské armády "na severu Pásma Gazy existuje celkem 20 nemocnic, z nichž bylo k dnešnímu dni evakuováno šest. Deset nemocnic dosud nepřijalo opatření k evakuaci, zatímco čtyři odmítají opustit svá místa."

Tento představitel také obvinil hnutí Hamás z využívání některých nemocnic jako úkrytů a zdůrazňuje, že "ví, že se jedná o citlivé lokality, které se pokusí vyhnout."

Hamás již obvinil Izrael z exploze v nemocnici Al-Ahlí v Pásmu Gazy, při níž přišlo o život několik set osob. Izrael však tvrdí, že k výbuchu došlo v důsledku neúmyslného výstřelu rakety militantní skupiny Palestinský islámský džihád.

Toto vysvětlení podpořila i francouzská zpravodajská služba. Nicméně i několik dní po události zůstává nejasné, kolik osob bylo skutečně zabito. Původní prohlášení místních úřadů hovořila o 500 obětech, zatímco americké tajné služby uvádí pravděpodobnější rozmezí od 100 do 300 mrtvých.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari dnes zdůraznil, že přibližně pětina raket vypálených ze strany Palestinců od pátku dopadla na území Pásma Gazy kvůli chybným střelám, což si vyžádalo lidské životy. Hagari zároveň opakovaně vyzval civilisty, kteří stále zůstávají ve městě Gaza a na severním palestinském území, k přesunu do jižní části oblasti.

Celkový počet obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví stoupl na 4100. Dalších 13 300 lidí bylo zraněno. Rostoucí počty mrtvých hlásí i Izrael. Eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 199 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 5500, zraněno je nejméně 16 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát v neděli oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

Později izraelská armáda uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.

Požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Nemocnice v Gaze jsou přetížené a potýkají se s výpadky elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvádí, že více než 400 000 lidí přišlo o domov. Většina z nich se ukrývá v nemocnicích a školách OSN. Nemají kam jinam jít. Izraelská armáda se mezi tím připravuje na pozemní invazi do Gazy.

Izrael povolal zhruba stejný počet záložníků, jako je celkový počet záložníků v celé americké armádě. Mluvčí IDF podplukovník Jonathan Conricus později řekl, že 300 000 záložníků je připraveno "blízko pásma Gazy".

Izrael signalizuje, že se připravuje na pozemní invazi do Gazy, i když v pobřežní palestinské enklávě sílí humanitární krize. Izraelská armáda už dříve uvedla, že její síly jsou připraveny na další fáze války, včetně "kombinovaných a koordinovaných úderů ze vzduchu, moře a země."

Témata:  Gaza Izrael

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy