Střely byly vyslány z letiště Sunan poblíž severokorejské metropole Pchjongjangu, ze kterého se v poslední době uskutečnilo několik podobných zkušebních odpalů. Dosáhly výšky 90 kilometrů a doletěly do vzdálenosti přibližně 360 kilometrů.

Odpal střel byl první zkouškou poté, co se vlády v sousední Jižní Koreji ujal konzervativní prezident Jun Sok-jol, který naznačil, že bude vůči severokorejským zbrojním zkouškám uplatňovat tvrdší postoj než jeho předchůdce. Test byl proveden v den, kdy Pchjongjang poprvé přiznal, že se v zemi vyskytl případ nákazy koronavirem, připomněla agentura Reuters.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jack Sullivan a jeho jihokorejský protějšek Kim Song-han raketový test odsoudili. Kancelář jihokorejského prezidenta odmítla "licoměrné počínání" KLDR, která vypouští rakety, zatímco její obyvatelstvo se nachází v neutěšené situaci. Jihokorejská armáda test označila za "provokaci", čemuž se v posledních letech vyhýbala. "Odpálení řady raket uprostřed invaze proti Ukrajině je zcela nepřijatelné," prohlásil japonský ministr obrany Nobuo Kiši.

Jde o šestnáctou zkoušku střel, kterou izolovaný komunistický stát letos provedl, poznamenala agentura AP. Naposledy se podobný odpal navzdory rezolucím OSN, které to KLDR zakazují, uskutečnil v sobotu. Existují rovněž náznaky, že Severní Korea připravuje svůj první jaderný test po pěti letech.

Podle analytiků se Severní Korea zbrojními zkouškami snaží vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a aby byl ochoten učinit ústupky v podobě zmírnění sankcí proti severokorejskému režimu. Podle agentury Reuters má Biden v plánu navštívit příští týden Japonsko a Jižní Koreu a situace kolem KLDR bude jedním z hlavních témat jednání s místními představiteli.

Bidenova vláda nabídla Pchjongjangu obnovení rozhovorů, ovšem trvá na tom, že KLDR nezíská žádné úlevy ani ekonomické výhody, dokud nepřikročí k reálným krokům směřujícím k zastavení svého jaderného a raketového zbrojního programu.