reklama

Bílý dům zveřejnil snímky, o nichž tvrdí, že ukazují náklad kontejnerů na lodi s ruskou vlajkou. Následně mělo dojít k jejich přeložení na nákladní vlak a přepravu do jihozápadního Ruska, napsal server DW. Dodávka vyrazila na cestu 7. září, do cíle dorazila 1. října.

"Odsuzujeme Severní Koreu za poskytování vojenského vybavení, které bude použito k útoku na ukrajinská města, k vraždění ukrajinských civilistů," řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle Američanů podkopává rozšiřující se vojenské partnerství mezi asijskou diktaturou a Ruskem regionální stabilitu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v září strávil několik dní v Rusku, jednal i s prezidentem Vladimírem Putinem. Šlo o první zahraniční návštěvu diktátora od začátku pandemie nemoci covid-19, která vedla k uzavření hranic KLDR.

Washington už tehdy uvedl, že se společně se spojenci obává, že návštěva může vést k posílení ruské armády na Ukrajině a severokorejského raketového programu. Kreml přitom uvedl, že nebyly podepsány žádné dohody.