reklama

"Plánuje se vyšetření případu, které by mělo zjistit podrobnosti o muži a osvětlit, jak se na místo dostal a zda chtěl ze Severní Koreje uprchnout," uvedl armádní činitel.

Pohyb muže překonávajícího zábrany z ostnatého drátu na hranicích byl poprvé zaznamenán v úterý večer místního času, uvedla jihokorejská agentura News1. Dříve agentura Reuters informovala, že jihokorejská armáda do míst vyslala početnou pátrací četu. Ministerstvo obrany případ nekomentovalo.

K incidentu dochází v době, kdy Jižní Korea obnovuje turistické prohlídky jižní části demilitarizované zóny, která byla svědkem jak ozbrojených střetů, tak klíčových událostí spojujících obě Koreje včetně několika nedávných summitů. Program byl však pozastaven v říjnu 2019, když v Severní Koreji propukl africký mor prasat.

V roce 2018 se přes východní část demilitarizované zóny podařilo uprchnout do Jižní Koreje severokorejskému vojákovi. V roce 2017 se pod palbou stráže ocitl jiný příslušník armády, který severokorejské kontrolní stanovištěprojel v terénním voze.

Od konce korejské války v roce 1953 se podle údajů Soulu podařilo na Jih uprchnout 30.000 Severokorejcům, uvádí agentura AFP. Uprchlíci se však jen velmi vzácně odváží vydat přes demilitarizovanou zónu a obvykle utíkají ze země přes propustnější hranici s Čínou.

reklama