reklama

Británie ve středu zaslala Evropské unii svůj plán na změnu dohody o podmínkách odchodu země z bloku. Navrhla mimo jiné odstranění takzvané irské pojistky, která se týká provozu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem po brexitu. Brusel vyjádřil k plánu výhrady, Británii ale nabídl další jednání.

Interní sdělení, nazvané "postoje, které je třeba zaujmout", uvádí, že vláda je ochotna o svých návrzích dále jednat. Pokud ale Evropská unie odmítne vyjít vstříc Londýnu v bodech, které jsou pro něj nepřijatelné, mají konzervativci říkat, že jednání ukončil Brusel. To se týká především odchodu Severního Irska z celní unie s EU.

"Pokud EU bude trvat na tom, že Severní Irsko musí zůstat v celní unii, bude nemožné vyjednat jakoukoli dohodu. V tom případě podle vlastní logiky Evropské komise dojde na celní kontroly. To bude celý svět považovat za šílenou politiku, zatímco my jsme navrhli kompromis, abychom se této situaci vyhnuli," píše se v e-mailu.

Jestliže Brusel jednání ukončí zamítnutím "této poslední šance na spravedlivý a rozumný kompromis", pak se vláda podle textu e-mailu zaměří na přípravy k odchodu 31. října.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama