Dnes ráno sice na velké části třetího největšího japonského ostrova Kjúšú přestalo pršet, úřady ale nadále varují před nebezpečím povodní a sesuvů půdy kvůli podmáčení. Z břehů se vylilo více než deset řek v sedmi prefekturách. Informují o tom tiskové agentury.

V prefektuře Nagano na ostrově Honšú zemřela matka se dvěma syny - sedmiletým a dvanáctiletým. Našli je v troskách domu, který poškodil sesuv půdy. Další dva lidé byli zraněni, tři vyvázli bez zranění. Ve stejné prefektuře se u kanálu našly dvě starší ženy, které byly později prohlášeny za mrtvé. V prefektuře Nagasaki na silně zasaženém ostrově Kjúšú na jihozápadě země předtím následkem sesuvu půdy zemřela další žena. Její manžel a jejich dcera jsou nezvěstní. Celkem se pohřešují čtyři lidé, uvedla japonská televize NHK.

V prefektuře Saga na ostrově Kjúšú masa vody odřízla nemocnici. Podle médií se ale podařilo dostat pacienty do bezpečí ve vyšších patrech. Voda zaplavila celé ulice v regionu, záchranáři odvážejí obyvatele do bezpečí za pomoci člunů.

Silně pršelo také v oblasti Tokia. Tam úřady varovaly obyvatele v oblastech ohrožených záplavami prostřednictvím reproduktorů a zpráv na chytrých telefonech. Vydatné deště se očekávají i v následujících dnech.

Hojné a časté deště trápí tento ostrovní stát v poslední době stále častěji. Ve větší míře se na tomto hornatém území opakují i sesuvy půdy.