Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Silné deště a záplavy si v Japonsku vyžádaly nejméně šest mrtvých

Tokio
Tokio
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Silné deště, záplavy a sesuvy půdy si v Japonsku vyžádaly nejméně šest mrtvých. Stovky tisíc lidí úřady vyzvaly o víkendu k evakuaci. V několika prefekturách napadlo za měsíc třikrát více vody, než je obvyklé.

Dnes ráno sice na velké části třetího největšího japonského ostrova Kjúšú přestalo pršet, úřady ale nadále varují před nebezpečím povodní a sesuvů půdy kvůli podmáčení. Z břehů se vylilo více než deset řek v sedmi prefekturách. Informují o tom tiskové agentury.

V prefektuře Nagano na ostrově Honšú zemřela matka se dvěma syny - sedmiletým a dvanáctiletým. Našli je v troskách domu, který poškodil sesuv půdy. Další dva lidé byli zraněni, tři vyvázli bez zranění. Ve stejné prefektuře se u kanálu našly dvě starší ženy, které byly později prohlášeny za mrtvé. V prefektuře Nagasaki na silně zasaženém ostrově Kjúšú na jihozápadě země předtím následkem sesuvu půdy zemřela další žena. Její manžel a jejich dcera jsou nezvěstní. Celkem se pohřešují čtyři lidé, uvedla japonská televize NHK.

V prefektuře Saga na ostrově Kjúšú masa vody odřízla nemocnici. Podle médií se ale podařilo dostat pacienty do bezpečí ve vyšších patrech. Voda zaplavila celé ulice v regionu, záchranáři odvážejí obyvatele do bezpečí za pomoci člunů.

Silně pršelo také v oblasti Tokia. Tam úřady varovaly obyvatele v oblastech ohrožených záplavami prostřednictvím reproduktorů a zpráv na chytrých telefonech. Vydatné deště se očekávají i v následujících dnech.

Hojné a časté deště trápí tento ostrovní stát v poslední době stále častěji. Ve větší míře se na tomto hornatém území opakují i sesuvy půdy.

Témata:  Japonsko počasí déšť

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy