reklama

Zemětřesení mělo epicentrum severozápadně od města Montélimar, které leží v departementu Drôme. Vážné zranění tam utrpěla žena, na kterou spadlo při otřesech lešení. V sousedním departementu Ardeche byli tři lidé lehce zraněni v důsledku paniky, která při zemětřesení vypukla. Zasaženo bylo zejména město Teil. Úřady vyzvaly místní obyvatele, aby "v tuto chvíli raději setrvali mimo budovy".

Starosta města Teil Olivier Pévérelli řekl stanici France Info, že zemětřesení poškodilo stovky domů. Většinou se na nich objevily trhliny. Věžím dvou kostelů hrozí podle starosty zřícení. Pro obyvatele, kteří nemohou nebo nechtějí strávit dnešní noc ve svých domovech, otevřela radnice tři sportovní haly, kde mohou přespat. "Měli jsme pocit, jako by v zahradě něco vybuchlo," popsala obyvatelka Teilu zemětřesení.

Mluvčí jaderných elektráren Tricastin, která leží asi pětadvacet kilometrů jižně od Montélimaru, a Cruas, která leží necelých deset kilometrů severně od města, shodně uvedli, že zemětřesení na elektrárnách nezpůsobilo žádné škody.

Podle francouzského seismologického úřadu (BCSF) mělo zemětřesení sílu 5,4 stupně, americká geologická služba USGS naměřila 4,8 stupně. Seismologický úřad ve Štrasburku nevyloučil v dalších hodinách nebo dnech následné otřesy.

Podle agentury AFP bylo dnešní zemětřesení nejsilnější v kontinentální části Francie od roku 2003. V roce 2011 zaznamenali seismologové zemětřesení o síle 5,5 stupně, epicentrum tehdy ovšem leželo v moři, asi 100 kilometrů daleko od ostrova Korsika.

reklama