Šíření koronavirové infekce na Slovensku výrazně zpomalilo a počet covidových pacientů v nemocnicích je na minimu za poslední dva měsíce. Vyplývá to z dnešních údajů národního centra zdravotnických informací. Bratislava dříve postupně zrušila téměř všechny epidemické restrikce.
Ve středu laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily 4380 infikovaných, což je nejnižší přírůstek za pracovní den od poloviny letošního ledna. Ještě v únoru země zaznamenala denně i přes 20.000 případů koronavirové nákazy, což souviselo se šířením nakažlivější varianty omikron. Na rozdíl od předchozí silné vlny infekce nyní země provádí mnohem méně PCR testů na koronavirus.
Nemocnice hlásí 1831 hospitalizovaných lidí s potvrzených covidem-19, což je nejnižší počet těchto pacientů od 5. února. Jen několik desítek z nich muselo být napojeno na umělou plicní ventilaci.
Covidu-19 na Slovensku dosud podle národního centra zdravotnických informací podlehlo 19.500 osob. Země se v EU dlouhodobě řadí k ke státům s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19.
V Česku epidemie covidu zpomaluje už zhruba dva měsíce. Ve středu přibylo v ČR nejméně potvrzených případů nákazy za všední den od začátku letošního roku.
Slovensko už v únoru začalo s výrazným uvolňováním epidemických restrikcí. V současnosti zůstává v platnosti zejména nařízení o nošení respirátorů v interiérech veřejných budov, dále ve veřejné dopravě a na hromadných akcích.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Slovensko, nemocnice
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45