Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na frontě se stále zhoršuje, přiznala ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Syrskyj zdůraznil významný nárůst ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země v posledních týdnech. Podle něj je Ukrajina naléhavě závislá na dodávkách dalších raket, munice, vojenského vybavení a bojové techniky.

Na zasedání kontaktní skupiny Syrskyj vyjádřil vděk americkému ministru obrany Lloydovi Austinovi, který v pátek oznámil, že Spojené státy plánují investovat do Ukrajiny šest miliard dolarů (v přepočtu přes 140 miliard Kč) na nákup raket do protivzdušných baterií a další vojenské vybavení.

To, že se situace na frontové linii na Ukrajině v následujících týdnech bude pravděpodobně neustále zhoršovat, řekl už šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělním rozhovoru pro ukrajinskou verzi stanice BBC.

Vyjádřil se tak v době, kdy se ukrajinské síly snaží zadržet ruské jednotky, které v posledních měsících získaly jistá území a očekává se, že brzy ještě zintenzivní svoji ofenzívu.

"Myslíme si, že nás v blízké budoucnosti čeká poměrně náročná situace, " řekl Budanov. "Nebude však katastrofická, a to si musíme uvědomit. Armagedon nenastane, jak teď mnozí říkají ," uvedl dále. " Od poloviny května však budou problémy. Mluvím zejména o frontě... V polovině května, začátkem června to bude náročné období, " dodal.

Rusko o víkendu informovalo, že jeho síly získaly území u východního města Časiv Jar na východě Ukrajiny. Kyjev se obává, že pokud toto město ležící na strategické vyvýšenině padne, tak se Rusku otevře cesta k dalším důležitým městům v Donbasu.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dříve tento měsíc uvedl, že v případě porážky Ukrajiny v konfliktu s Ruskem nastane třetí světová válka. Ukrajina se brání proti ruské invazi a je závislá na dodávkách zbraní z USA a Západu. Pomoc USA má však zdržení kvůli obstrukcím ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni.

Významný balík pomoci pro Ukrajinu blokovali několik měsíců republikáni ve Sněmovně reprezentantů USA i přes několik žádostí Kyjeva. "V žádném případě to neovlivní vývoj situace na frontě," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Všichni odborníci nyní tvrdí, že situace na frontě je pro ukrajinskou stranu velmi nepříznivá. Proto (americká pomoc) nebude moci nic změnit." dodal.

Analytici ISW upozorňují, že Rusko může využít nedostatku munice v ukrajinské armádě a dosáhnout významných územních zisků, zejména na západ od již dobytého města Bachmut.

Podle ISW je nedostatek munice v ukrajinských jednotkách natolik vážný, že vojáci mohou odpovědět na ruské útoky pouze omezeným počtem dělostřeleckých granátů. Ukrajinské dělostřelectvo je však stále považováno za přesnější.

Analytici ISW také varují, že nedostatek munice by mohl umožnit Rusku ovládnout město Časiv Jar v nadcházejících týdnech, které leží západně od Bachmutu.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskij předpokládá, že ruské vojenské velení chce město Časiv Jar v Doněcké oblasti obsadit do 9. května, kdy si Rusko připomíná vítězství nad nacistickým Německem.

Jak ve své zprávě z neděle připomněla britská stanice BBC, ruské jednotky začaly postupovat ve směru na Časiv Jar po dobytí nedalekého města Avdijivka. Časiv Jar je považován za důležitou baštu ukrajinské armády v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.