Britská rozvědka upozorňuje, že ruští velitelé si musí vybírat mezi posilováním vlastních jednotek útočících v Donbasu a upevňováním obrany před pokračující ukrajinskou ofenzívou u Chersonu na jihu země - nyní se k tomu přidaly těžké boje na severu u Charkova. Ani americký Institut pro studium války (ISW) neuvádí detaily ukrajinského útoku, nicméně na mapě bojiště naznačil, že ukrajinské síly ovládly vesnici Verbivka u Balakliji a zřejmě i jihozápadní část města, napsala agentura Unian.

"Ukrajinská vojska pokračují v útoku u Charkova. Podle nepotvrzených, ale důvěryhodných zpráv se jim podařilo ze severu a z jihu obklíčit velký opěrný bod ruských sil - město Balaklija, a nyní útočící síly hrozí odříznout od zásobování celé ruské uskupení soustředěné u Izjumu. Ruské velení urychleně stahuje posily na ohrožená místa, ale ve svých hlášeních informaje jen o úspěších," napsala vpodvečer ruská redakce BBC. Dodala, že o situaci mlčí ukrajinský i ruský generální štáb. Poradce Oleksij Arestovyč z ukrajinské prezidentské kanceláře velice zaobaleně hovořil o krajně nepříjemné situaci, jaká pro ruská vojska vznikla "v jednom městě".

Podle BBC se ukrajinským vojskům podařilo prorazit ruskou obranu hned na několika místech, a to jižně, severně a západně od Balakliji, město z poloviny obklíčit a zároveň dostat pod palbu ústupové cesty na východ. Ukrajinci nejspíše neztráceli čas dobýváním samého města a rovnou ohrozili ruská vojska útokem vedeným severně od Balakliji na ves Volochiv Jar coby důležitý dopravní uzel zásobovací trasy pro ruské uskupení u Izjumu. Volochiv Jar podle ruských blogerů brání jednotky, které v nejlepším případě mají polovičních stavy mužstva.

"Taktický smysl protiútoku (u Charkova) je stejný jako v Chersonu - ovládnutí okresního centra a vyrovnání frontové linie. U Chersonu šlo o Enerhodar se Záporožskou jadernou elektrárnou - a tento plán selhal; tady jsou to Izjum a Balaklija. Tu ukrajinské síly potřebují, aby plně ovládly sklady se zbraněmi a municí z dob Sovětského svazu, tedy granáty ráží 122 a 152 milimetrů a raketomety Grad a Uragan," píše vojenský komentátor listu Moskovskij komsomolec.

Rusy dosazený šéf Charkovské oblasti Vitalij Gančev mezitím podle agentury RIA Novosti jako "lež" a "provokaci" odmítl zprávy, že ukrajinští vojáci ovládli západní část Balakliji. "Ukrajinské síly nejsou s to upevnit úspěch v Charkovské oblasti," píše ruský zpravodajský server Lenta a s odvoláním na neoficiální zdroje z aplikace telegram tvrdí, že ruské síly přešly za podpory letectva do protiútoku.

reklama