Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace u Bachmutu je kritická, přiznává Kyjev

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin tvrdí, že jeho vojáci dobyli město Bachmut na východě Ukrajiny, o které se svádí boje dlouhé měsíce. Kyjev to popřel, zároveň ale přiznal, že situace na místě je kritická. Ukrajinská armáda se drží v posledním městském okrsku.

Prigožin ještě v pátek tvrdil, že je nepravděpodobné, že by jeho bojovníci v příštích dnech dobyli město Bachmut na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. "Je tu čtvrť známá jako 'letadlo', je jako nedobytná pevnost vícepodlažních budov na jihozápadě Bachmutu, kde probíhají neuvěřitelně těžké boje," řekl.

Dnes ale podle Reuters uvedl, že se jeho jednotkám podařilo město obsadit. Rusové se snaží dobýt Bachmut v Doněcké oblasti od loňského srpna. Je to nejdelší a nejkrvavější bitva ve více než rok trvající ruské invazi. Před vypuknutím války žilo v tomto městě asi 70 000 lidí.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová ale jeho slova popřela a tvrdí, že se ve zmíněném okrsku vládní vojáci stále drží. Zároveň ale přiznala, že situace na místě je kritická.

"V Bachmutu probíhají těžké boje. Situace je kritická. Naše jednotky udržují obranu v okrsku Litak. V současné době naši obránci kontrolují některá průmyslová a infrastrukturní zařízení v této oblasti i soukromý sektor," uvedla podle serveru Ukrajinska pravda.

"Není to pravda. Naše jednotky v Bachmutu dál bojují," popřel Prigožinovo prohlášení i mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Krátce předtím přitom uvedl, že se Rusům nedaří dobýt ukrajinské pozice ve městě a poukazoval i na místní úspěchy ukrajinské armády. 

Ukrajinské síly v posledních dnech uváděly, že na frontě u Bachmutu denně postupují o stovky metrů. Podle nedávného vyjádření znovu získaly asi 20 čtverečních kilometrů území kolem města ve východní Doněcké oblasti, které bylo obsazeno ruskými invazními silami.

Maliarová v průběhu týdne uvedla, že "nepřítel postupuje do jisté míry v samotném Bachmutu a zcela ničí toto město dělostřelectvem". Zároveň Moskva shromažďuje vojáky profesionálních výsadkářů, řekla. "Skutečnost, že obrana Bachmutu trvá tolik měsíců a v určitých oblastech dochází k pokroku, svědčí o síle našich bojovníků a vysoké úrovni profesionality obranného velení," tvrdila.

Připomněla, že "nepřítel má výhodu v počtu lidí a zbraní". Zároveň řekla, že Rusko nebylo schopno realizovat své plány "od loňského léta, díky akcím naší armády" v regionu. Postup ukrajinské armády Rusko nijak nekomentuje. 

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 14:47

Ostřílená jména na vice prezidenta Harrisové. Toto je užší seznam demokratických kandidátů

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy