Prigožin ještě v pátek tvrdil, že je nepravděpodobné, že by jeho bojovníci v příštích dnech dobyli město Bachmut na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. "Je tu čtvrť známá jako 'letadlo', je jako nedobytná pevnost vícepodlažních budov na jihozápadě Bachmutu, kde probíhají neuvěřitelně těžké boje," řekl.

Dnes ale podle Reuters uvedl, že se jeho jednotkám podařilo město obsadit. Rusové se snaží dobýt Bachmut v Doněcké oblasti od loňského srpna. Je to nejdelší a nejkrvavější bitva ve více než rok trvající ruské invazi. Před vypuknutím války žilo v tomto městě asi 70 000 lidí.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová ale jeho slova popřela a tvrdí, že se ve zmíněném okrsku vládní vojáci stále drží. Zároveň ale přiznala, že situace na místě je kritická.

"V Bachmutu probíhají těžké boje. Situace je kritická. Naše jednotky udržují obranu v okrsku Litak. V současné době naši obránci kontrolují některá průmyslová a infrastrukturní zařízení v této oblasti i soukromý sektor," uvedla podle serveru Ukrajinska pravda.

"Není to pravda. Naše jednotky v Bachmutu dál bojují," popřel Prigožinovo prohlášení i mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Krátce předtím přitom uvedl, že se Rusům nedaří dobýt ukrajinské pozice ve městě a poukazoval i na místní úspěchy ukrajinské armády. 

Ukrajinské síly v posledních dnech uváděly, že na frontě u Bachmutu denně postupují o stovky metrů. Podle nedávného vyjádření znovu získaly asi 20 čtverečních kilometrů území kolem města ve východní Doněcké oblasti, které bylo obsazeno ruskými invazními silami.

Maliarová v průběhu týdne uvedla, že "nepřítel postupuje do jisté míry v samotném Bachmutu a zcela ničí toto město dělostřelectvem". Zároveň Moskva shromažďuje vojáky profesionálních výsadkářů, řekla. "Skutečnost, že obrana Bachmutu trvá tolik měsíců a v určitých oblastech dochází k pokroku, svědčí o síle našich bojovníků a vysoké úrovni profesionality obranného velení," tvrdila.

Připomněla, že "nepřítel má výhodu v počtu lidí a zbraní". Zároveň řekla, že Rusko nebylo schopno realizovat své plány "od loňského léta, díky akcím naší armády" v regionu. Postup ukrajinské armády Rusko nijak nekomentuje.
 

reklama