reklama

Konzervativní předseda vlády na nedělní tiskové konferenci odmítl zodpovědět vícero klíčových otázek a podle médií tak aféra rozhodně nekončí.

"Žádná omluva, žádné vysvětlení", tak na dnešní titulní stránce shrnul dosavadní přístup vlády deník The Guardian. Ten je často k současné vládě kritičtější než jiné listy, dnes se ovšem k hlasům volajícím po odchodu Cummingse z premiérské kanceláře přidal i pravicový bulvár Daily Mail. "Copak si (Johnson a Cummings) myslí, že jsme hlupáci?" ptá se deník ve svém editorialu. "Pro dobro vlády a celé země musí pan Cummings rezignovat. Nebo jej premiér musí vyhodit," píše Daily Mail.

Například deník The Times na věc pohlíží jinak, i jeho redakční komentář ale kritizuje komunikační strategii kabinetu. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové nedělní tisková konference Johnsona "rozhodně nebyla pokusem poskytnout veřejnosti úplné informace".

"Předseda vlády místo toho přišel s jedinou obecnou odpovědí: že on sám s panem Cummingsem mluvil o tom, proč během své izolace udělal, co udělal, a že to je postačující," píše Kuenssbergová. "Podařilo se premiérovi dnes (v neděli) tuhle šlamastyku ukončit? Ani omylem," uzavírá svůj komentář.

Ona "šlamastyka" začala pátečním zjištěním reportérů The Guardian a Daily Mirror, že Cummings na konci března odjel se svojí ženou a dítětem z Londýna na sídlo svých rodičů ve více než 400 kilometrů vzdáleném hrabství Durham. Manželka kontroverzního Johnsonova poradce se přitom v té době potýkala se symptomy covidu-19 a na celou rodinu se tak vztahoval téměř kategorický pokyn zůstat 14 dní v izolaci.

Jak připomněla BBC, oficiální pravidla karantény uznávají, že "pokud žijete s dítětem... je nám jasné, že ne všechna tato opatření budou možná". Cummings uvedl, že na sever Anglie odjel kvůli obavám o péči o svého syna, s manželkou a dítětem údajně na farmě rodičů pobývali odděleně od zbytku rodiny. Johnson svého klíčového spojence plně podpořil, neodpověděl však na řadu zásadních otázek a nevyjádřil se ani k čerstvým obviněním tisku ohledně následných Cummingsových přesunů.

"Je možné, že Cummings nejednal protiprávně, jak tvrdí předseda vlády. Ale je jasné, že nejednal ani zodpovědně ani s integritou. Chválit jej za následování 'instinktu každého otce' je urážkou všech rodičů, kteří místo toho dodržovali pravidla," reagoval na Johnsonova slova The Guardian.

Podle opozice vývoj ukazuje, že pravidla karantény nejsou pro všechny stejná. Množí se výpovědi lidí, kteří se během posledních týdnů v těžkých rodinných situacích rozhodli držet ducha vládních nařízení, přičemž sílí obavy, že odteď už občané tak obětaví nebudou. Závěr, že politická bouře jen tak nepomine, pak podporuje i to, že kritika zdaleka nezaznívá jen od médií a opozičních politiků. Ať už v zákulisí nebo veřejně vyjadřují výhrady i zástupci Konzervativní strany, jejíž poslanci jsou podle médií pod palbou zpráv od rozhněvaných voličů.

"(Je to) Totální průser," citoval web Politico zprávu od jistého konzervativního poslance. "Můžete ztratit popularitu, ale nemůžete ztratit důvěru. Tohle není kauza 'bubliny'. Je to na titulní stránce všech deníků, odvádí to pozornost od toho, co by vláda měla dělat," řekl zase The Times nejmenovaný člen kabinetu.

reklama