reklama

Medveděvova vláda odstoupila minulý týden. Toto úterý Putin jmenoval nový kabinet premiéra Michaila Mišustina.

Prezidentův výnos neupřesňuje působnost nových poradců. Pro Medinského byla podle listu Kommersant fakticky vytvořena nová funkce, protože v Kremlu zůstává i dosavadní poradce pro kulturu Vladimir Tolstoj. V nejbližších měsících se Medinskij podle Kommersantu bude nejspíše zabývat oslavami 75. výročí sovětského válečného vítězství nad Německem. Exministr si podle listu Vedomosti zachová široké pravomoci a vliv.

Medinskij se jako ministr kultury mimo jiné kriticky vyjadřoval na adresu české strany ve sporech o pražskou sochu maršála Koněva, anebo o zamýšlený pomník vlasovcům.

Vedení šestého pražského obvodu se postavilo na stranu chuligánů, špiní památku sovětských vojáků a vážně porušuje smluvní závazky Česka, tvrdil Medinskij v rozhovoru, který loni 12. září zveřejnila agentura RIA Novosti. Současně znovu kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, kterého v jednom z předchozích rozhovorů přirovnal k nacistickému pohlavárovi.

"Pokud se budeme chovat tak, jak předpokládá tento český politik, pak bude zjevně dalším krokem pálení ruskojazyčných knih," poznamenal ruský politik. Následující den si náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, aby vznesl protest proti Medinského výrokům.

Medinskij ministerstvo řídil od roku 2012, před tím byl osm let poslancem a také psal knihy o ruských dějinách. Ve funkci jej vystřídala Olga Ljubimovová, která na ministerstvu vedla odbor kinematografie.

"V ministerských funkcích si Medinskij a Oreškin vysloužili skandální pověst, ale ta jim nezabránila ve faktickém povýšení," napsal server Newsru.com.

Připomněl, že Medinskij byl mnohokrát kritizován za pokusy o cenzuru v kinematografii, například podporoval myšlenku omezit promítání amerických filmů v Rusku, anebo otevřeně prohlašoval, že stát nebude financovat filmy, nevyhovující režimu.

Šestatřicetiletý Oreškin, donedávna nejmladší ruský ministr, zase podle serveru čelil kritice, že se pokouší zatajit skutečný stav ruské ekonomiky. Opakovaně kritizoval statistický úřad za zveřejňované údaje, než v roce 2017 dosáhl podřízení úřadu ministerstvu hospodářského rozvoje.

reklama