Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sloužil 40 dní po smrti Navalného mši, Putinův spojenec kněze suspenodval

Kirill (patriarcha moskevský)
Kirill (patriarcha moskevský)
Foto: Wikimedia Commons

Ruská pravoslavná církev suspendovala kněze, který vedl smuteční mši za zesnulého kritika Kremlu Alexeje Navalného, ​​uvádí se v dekretu zveřejněném v úterý.

Putinův věrný sluha a spojenec Patriarcha Kirill vydal dekret, kterým zakázal knězi Dmitrijovi Safronovi udělovat požehnání, nošení kříže a tradiční duchovní roucha po dobu tří let tří let počínaje 15. dubnem 2024.

Kněz Dmitrij Safronov sloužil vzpomínkovou bohoslužbu u Navalného hrobu v Moskvě 26. března, 40 dní poté, co kremelský kritik zemřel v arktickém vězení. Podle pravoslavné tradice se vzpomínkové obřady za zemřelé tradičně konají 40. den po jejich smrti. Uvedl server The Moscow Times.

Po skončení období pokání bude rozhodnuto o další možnosti jeho kněžské služby, uvádí se v dekretu. Církev však nezveřejnila důvod svého rozhodnutí.

Safronov byl také přeložen do jiného moskevského kostela a ve svých povinnostech degradován na tamního žalmistu.

Kromě toho byl Safronov mezi kněžími, kteří  vyzvali ruské vězeňské úřady, aby po jeho smrti vrátili Navalného tělo jeho rodině, a  údajně odmítli odříkávat modlitbu za vítězství Ruska na Ukrajině.

Témata:  Dmitrij Safronov Alexej Navalnyj Rusko Kirill (patriarcha moskevský)

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.