"Toto je jedna neschopná, bláznivá vláda, která nás otravuje spory. Musí být předčasné parlamentní volby. Potřebujeme novou vládu," řekl z pódia Fico. Potleskem dav lidí ocenil také jeho prohlášení, že pokud by byl předsedou vlády, nesouhlasil by s protiruskými sankcemi; sankce na Moskvu uvalil Západ v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Fico také burcoval demonstranty, když uvedl, že jediné, čehož se Čaputová, premiér Eduard Heger a šéf parlamentu Boris Kollár bojí, jsou lidé v ulicích. List Korzár počet demonstrantů odhadl na 2000 až 2500.

Podle Fica je třeba přimět hlavu státu, aby na základě nejnovější petice vyhlásila na konec října referendum o demisi nynější vlády a o úpravě ústavy ohledně konání předčasných voleb. Někteří ústavní právníci už dříve vyjádřili pochybnosti, zda lze plebiscitem přimět kabinet k rezignaci. Fico v minulosti opakovaně tvrdil, že Čaputová zmařila pokus o vypsání jiného referenda o nových volbách. Prezidentka loni využila svých pravomocí, obrátila se na ústavní soud, který pak rozhodl, že navrhovaný plebiscit o předčasných volbách se konat nemůže, protože nejprve je potřeba změnit ústavu. Právě tuto změnu ústavy navrhl Směr-SD do nového referenda.

Podle listu Denník N na shromáždění chtělo několika lidí rozvinout transparent s nápisem "Včera Vrbětice, zítra Košice", lidé z davu ale transparent roztrhali. Ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 vybuchly dva muniční sklady. Česko později informovalo o podezření, že do explozí byli zapojeni agenti ruské tajné služby.

Ke kritice vlády se připojil také šéf neparlamentní Slovenské národní strany a bývalý předseda slovenského parlamentu Danko, jehož strana byla v letech 2016 až 2020 součástí vládní koalice pod vedením Směru-SD. "Stát řídí šílenci, lidé, kterým by jste doma nesvěřili ani okopávání zahrádky," řekl Danko z pódia. Kritizoval také prezidentku Čaputovou a vyjádřil očekávání, že hlava státu ve volbách pocítí hněv lidu. Tvrdil, že jako představitel státu stál na rozdíl od nynějších politiků země o vyvážené vztahy s USA, Ruskem a Bruselem.

Směr-SD se nyní řadí k nejpopulárnějším politickým stranám na Slovensku. Sociální demokraté odešli do opozice po prohře ve volbách v roce 2020. Policie pak v různých kauzách obvinila vícero bývalých vysokých úředníků, pracovníků justice včetně soudců, jakož i bývalého vedení policie. Slovenské ministerstvo vnitra v srpnu uvedlo, že 17 stíhaných soudy už pravomocně odsoudily, stejný počet čelí vyšetřování a dalších 25 lidí bylo obžalováno. Letos na jaře policie obvinila také Fica a jeho stranického kolegu a exministra vnitra Roberta Kaliňáka z několika trestných činů, a to v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD v době, kdy byli Fico a Kaliňák u moci.