reklama

Vláda premiéra Eduarda Hegera kromě toho navrhla ukládat pokuty za znevažování a urážky zdravotníků či za falšování potvrzení například v souvislosti s covidem-19.

Zmíněná opatření předložilo ministerstvo zdravotnictví v době rekordních přírůstků nových případů koronavirové infekce na Slovensku a poté, co zdravotníci čelili protestům či výhrůžkám lidí, kteří nesouhlasí s podáváním vakcín proti covidu-19. Vládní opatření jsou ale mírnější, než navrhovalo konzilium odborníků. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský varoval, že zemi hrozí humanitární katastrofa, pokud epidemická situace bude horší než při dřívější druhé silné vlně koronavirové infekce.

"Musíme přistupovat k tvrdším opatřením, protože nastavená opatření nebyla dodržována. Nemocnice se plní neočkovanými, jsou to zbytečné hospitalizace. Situace je velmi vážná, ale zvládneme to," řekl novinářům Heger.

Pokud zaměstnanec v době nařízených opatření nepředloží covidový certifikát a ani nevyužije dodatečnou možnost bezplatně se u zaměstnavatele otestovat, nedostane se podle předlohy na pracoviště a zaměstnavatel mu nebude muset za toto období vyplatit mzdu. To se bude vztahovat také na policisty či vojáky.

Covidové certifikáty a totožnost zákazníka by po nařízení úřadu hlavního hygienika nebo regionálních úřadů hygieny zase měli kontrolovat i majitelé různých provozů. Pokud tak neučiní, kontroloři získají pravomoci na 30 dnů daný provoz uzavřít.

Vláda navrhla sněmovně, aby zmíněné změny schválila ve zrychleném režimu. Kabinet se sice může v parlamentu opřít o pohodlnou většinu, už při dřívějších vlnách koronavirové nákazy ale nepostupovaly vládní strany vždy jednotně. Členové vlády za jednu ze čtyř koaličních stran zmíněné návrhy při hlasování nepodpořili, a to kvůli tomu, že by se měla rušit takzvaná pandemická nemocenská, jež je vyšší než běžná nemocenská.

Epidemická situace na pětimilionovém Slovensku, které se řadí v EU ke státům s nejnižším podílem obyvatelstva naočkovaného proti covidu-19, se zhoršuje od září. V úterý laboratoře v zemi potvrdily poprvé za jeden den přes 7000 nových případů infekce. Některé nemocnice kvůli náporu covidových pacientů zase varovaly před kolapsem při poskytování zdravotní péče. Zhruba osm z deseti hospitalizovaných s onemocněním covid-19 nebylo plně naočkováno.

"Krátkodobé odhady říkají, že do dvou týdnů bude v nemocnicích 3000 pacientů, z nichž 300 si bude vyžadovat podporu umělé ventilace. Pokud tuto vlnu nezastavíme, překročíme maxima druhé vlny. V případě maxima z druhé vlny budeme hovořit o humanitární krizi nebo o katastrofě," řekl ministr zdravotnictví Lengvarský. Na začátku března bylo v zemi hospitalizováno přes 3800 covidových pacientů a spolu s pacienty s podezřením na covid-19 bylo v nemocnicích dohromady rekordních více než 4000 lidí.

Od příštího týdne bude 52 ze 79 okresů na Slovensku v nejvyšším stupni epidemického rizika. V těchto regionech platí v souladu s národním protiepidemickým systémem nejpřísnější karanténní opatření, která se týkají i podmínek fungování provozů a konání hromadných akcí. Zatím není známo, kdy vstoupí v platnost původně ohlášené zmírnění omezení vůči restauracím a ubytovacím zařízením v epidemii nejvíce zasažených okresech, které by podle dřívějších informací představitelů vlády mohly poskytovat služby plně naočkovaným.