Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská vláda představila sociální balíček, mají se změnit parametry 13. důchodu

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Balík opatření v hodnotě půl miliardy eur (13,3 miliardy korun) na pomoc rodinám, studentům, zdravotně postiženým a seniorům oznámili dnes zástupci slovenské vládní koalice. Jeho součástí bude například bezplatné cestování žáků, studentů či důchodců v autobusech a poskytování příspěvku v těhotenství. Náklady chce vláda pokrýt úsporami peněz na fungování státu.

"Zažíváme těžkou dobu. Navzdory tomu chceme podat pomocnou ruku lidem, kteří jsou nejvíce ohroženi," řekl novinářům premiér a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Od příštího roku bude stát vyplácet novou těhotenskou dávku, a to od čtvrtého měsíce těhotenství měsíčně ve výši 200 eur (5320 korun), což odpovídá necelé pětině průměrné mzdy v zemi. Děti, důchodci a zdravotně postižení nově nebudou doplácet na léky, rozšíří se stávající daňová úleva na nezletilé děti, zároveň ale budou zrušeny příspěvky na obědy ve školách.

Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení budou moci nově bezplatně cestovat v autobusech včetně městské dopravy. Již v současnosti mohou tyto skupiny obyvatel cestovat zdarma ve vlacích, což prosadila bývalá Ficova vláda.

Čtyřčlenná koalice změní parametry vyplácení dodatečné penze, kterou krátce před únorovými parlamentními volbami prosadila předchozí vláda. Nově bude 13. penze záviset na výši důchodu, senioři s nízkým příjmem dostanou více než důchodci s vyšší penzí.

Expremiér Robert Fico v reakci uvedl, že Matovičův kabinet plánuje vynaložit na 13. penze méně peněz, než naplánovala předchozí vláda. "Je to podvod na penzistech. Tato vláda okrade důchodce o 280 milionů eur," řekl expremiér. Stávající zákon předpokládá, že jedna penze ročně navíc bude vyplacena ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze.

Vládní strany chtějí zmíněný balík opatření pokrýt úsporami ve fungování státu. "Vláda bude šetřit na sobě, aby mohla dát lidem. Budeme snižovat výdaje na zboží, služby a personál, v každé skupině o deset procent," řekl ministr financí Eduard Heger.

Sociální balíček ohlásila Matovičova vláda v době očekávaného propadu ekonomiky kvůli koronaviru, při stoupající nezaměstnanosti a výrazného zhoršení hospodaření státu.

Předchozí vlády pod vedením Směru-SD prosadily také například poskytování příspěvků na školní lyžařské kurzy, vyšší mateřskou či snížení sazby daně z přidané hodnoty na některé potraviny.

Témata:  Slovensko Igor Matovič Robert Fico důchody

Související

Aktuálně se děje

13:32

Vážná nehoda u Benešova uzavřela hlavní tah na jižní Čechy

Záchranné složky vyjížděly ve středu ráno k nehodě trojice vozidel u středočeského Benešova. Frekventovaný tah mezi dálnicí D1 a jižními Čechami musel být uzavřen. Při havárii se zranil jeden člověk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy