Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko až na výjimky ruší povinné nošení respirátorů

Bratislava, ilustrační fotografie.
Bratislava, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Nošení respirátorů na Slovensku bude od čtvrtku povinné už jen v zařízeních sociální péče a ve zdravotnických zařízeních, do karantény v souvislosti s onemocněním covid-19 nově nebudou muset lidé při blízkém kontaktu s nakaženým. Novinářům to dnes řekli ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský a hlavní hygienik Ján Mikas.

Nošení respirátorů na hromadných akcích, jakož i ve veřejně přístupných budovách či ve veřejné dopravě bylo dosud v zemi spolu s karanténou infikovaných a jejich blízkých kontaktů prakticky jediným protiepidemickým opatřením.

Ke dalšímu uvolnění nyní úřady přistoupily poté, co se situace v souvislosti s covidem-19 na Slovensku nadále zlepšuje. V nemocnicích je kolem 1150 covidových pacientů, což je výrazně méně než při vrcholu poslední vlny infekce.

V Česku od čtvrtka minulého týdne lidé nemusí v hromadné dopravě nosit respirátory. Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. V ostatních veřejných vnitřních prostorech, například v obchodech nebo úřadech, skončila povinnost nosit respirátory či roušky v polovině března.

Témata:  Slovensko zdravotnické roušky

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.