Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko až na výjimky ruší povinné nošení respirátorů

Bratislava, ilustrační fotografie.
Bratislava, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Nošení respirátorů na Slovensku bude od čtvrtku povinné už jen v zařízeních sociální péče a ve zdravotnických zařízeních, do karantény v souvislosti s onemocněním covid-19 nově nebudou muset lidé při blízkém kontaktu s nakaženým. Novinářům to dnes řekli ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský a hlavní hygienik Ján Mikas.

Nošení respirátorů na hromadných akcích, jakož i ve veřejně přístupných budovách či ve veřejné dopravě bylo dosud v zemi spolu s karanténou infikovaných a jejich blízkých kontaktů prakticky jediným protiepidemickým opatřením.

Ke dalšímu uvolnění nyní úřady přistoupily poté, co se situace v souvislosti s covidem-19 na Slovensku nadále zlepšuje. V nemocnicích je kolem 1150 covidových pacientů, což je výrazně méně než při vrcholu poslední vlny infekce.

V Česku od čtvrtka minulého týdne lidé nemusí v hromadné dopravě nosit respirátory. Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. V ostatních veřejných vnitřních prostorech, například v obchodech nebo úřadech, skončila povinnost nosit respirátory či roušky v polovině března.

Témata:  Slovensko zdravotnické roušky

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.