reklama

Volební model, jehož výsledky dnes Median SK zveřejnil, agentura sestavila na základě průzkumu uspořádaného loni v listopadu a v prosinci. Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční na konci února.

Podpora Směru-SD expremiéra Roberta Fica dosáhla 22,5 procenta. S výrazným odstupem následují krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (11,5 procenta) a nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (11 procent).

Ze tříčlenné vládní koalice by mimo parlament skončila strana Most-Híd. Slovenská národní strana by podle volebního modelu získala přesně pět procent hlasů, což je nejnižší možný volební zisk potřebný k tomu, aby strana obsadila křesla ve sněmovně.

Pro konkrétní stranu bylo už pevně rozhodnuto 48 procent z té části respondentů, kteří nevyloučili svou účast ve volbách. Agentura v průzkumu oslovila 1112 osob starších 18 let.

Volební model Medianu SK se částečně liší od dřívějších průzkumů agentur Focus a AKO. Podle jejich sondáží například podpora Směru-SD klesla pod hranici 20 procent a popularita koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko(PS)/Spolu dosáhla dvouciferné hodnoty. Median SK nyní koalici PS/Spolu, která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu, naměřil podporu 7,5 procenta.

reklama