reklama

Právě nouzový stav umožňuje slovenské vládě omezit základní práva, mezi které patří i svoboda shromažďování. Podle zákona může nouzový stav trvat nejdéle 90 dnů. Po tuto dobu platil v zemi již letos na jaře po propuknutí první vlny pandemie nemoci covid-19.

Nyní platný nouzový stav zavedla slovenská vláda po nárůstu počtu nových případů koronaviru, který v říjnu dosáhl nových maxim a následně mírně klesl.

Ústřední krizový štáb v pondělí navrhl, aby nouzový stav nebyl prodloužen o 45 dnů, což nakonec schválila vláda, ale nově vyhlášen na maximální možnou dobu. Takový postup někteří právníci zpochybňovali z důvodu, že nouzový stav by trval nepřetržitě více než 90 dnů, jak to předpokládá zákon. Kolíková ohlásila, že vláda připravuje změnu zmíněného ústavního zákona. Premiér Igor Matovič bez bližších podrobností doplnil, že stávající zákon nepočítal s tím, že pandemie potrvá rok či rok a půl a vláda potřebuje mít volnější ruce.

Kabinet nakonec nezavedl ani zákaz nočního vycházení mezi 23:00 až 5:00, jak to předem Matovič zmiňoval. "Cíl návrhu byl takový, aby se zabránilo seskupování alkoholem posilněných lidí a podobně. Nakonec jsme dospěli k tomu, že tento cíl lze naplnit i změnou opatření úřadu veřejného zdravotnictví," řekl Matovič.

Slovensko dříve zavedlo několik karanténních restrikcí ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Až na výjimky je v zemi nadále zakázáno pořádání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky. Své podniky museli uzavřít například provozovatelé aquaparků a fitness center, restaurace zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Otevření zmíněných provozů, aniž došlo k výraznějšímu poklesu nových případů koronaviru Matovič podmínil tím, že také podnikatelé se budou podílet na organizaci testování svých případných zákazníků. Zástupci sektoru služeb návrh analyzují. Téma znovu proti sobě postavilo Matoviče a menší vládní stranu Svoboda a solidarita, podle které ohniska nákazy již odhalilo plošné otestování obyvatel na koronavirus a v nich lze uplatňovat výraznější omezení. Testování Slováků antigenními testy v uplynulých týdnech opakovaně zorganizovala armáda spolu se samosprávou.

Nouzový stav bude možná pokračovat také v Česku. Podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka bude muset vláda kvůli vývoji epidemie znovu požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který platí zatím do 20. listopadu.

reklama