Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko čekají Vánoce za nouzového stavu, svoboda shromažďování bude dál omezena

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Slovenská vláda dnes kvůli koronavirové krizi prodloužila do 29. prosince nouzový stav, který v zemi platí od začátku října a původně měl skončit v sobotu. V platnosti zůstane zákaz shromažďování více než šesti lidí. Naopak usnesení kabinetu již nepočítá s dalším omezením volného pohybu lidí, které se v současnosti vztahuje na osoby bez negativního výsledku testu na koronavirus. Vyplývá to z prohlášení ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové.

Právě nouzový stav umožňuje slovenské vládě omezit základní práva, mezi které patří i svoboda shromažďování. Podle zákona může nouzový stav trvat nejdéle 90 dnů. Po tuto dobu platil v zemi již letos na jaře po propuknutí první vlny pandemie nemoci covid-19.

Nyní platný nouzový stav zavedla slovenská vláda po nárůstu počtu nových případů koronaviru, který v říjnu dosáhl nových maxim a následně mírně klesl.

Ústřední krizový štáb v pondělí navrhl, aby nouzový stav nebyl prodloužen o 45 dnů, což nakonec schválila vláda, ale nově vyhlášen na maximální možnou dobu. Takový postup někteří právníci zpochybňovali z důvodu, že nouzový stav by trval nepřetržitě více než 90 dnů, jak to předpokládá zákon. Kolíková ohlásila, že vláda připravuje změnu zmíněného ústavního zákona. Premiér Igor Matovič bez bližších podrobností doplnil, že stávající zákon nepočítal s tím, že pandemie potrvá rok či rok a půl a vláda potřebuje mít volnější ruce.

Kabinet nakonec nezavedl ani zákaz nočního vycházení mezi 23:00 až 5:00, jak to předem Matovič zmiňoval. "Cíl návrhu byl takový, aby se zabránilo seskupování alkoholem posilněných lidí a podobně. Nakonec jsme dospěli k tomu, že tento cíl lze naplnit i změnou opatření úřadu veřejného zdravotnictví," řekl Matovič.

Slovensko dříve zavedlo několik karanténních restrikcí ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Až na výjimky je v zemi nadále zakázáno pořádání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky. Své podniky museli uzavřít například provozovatelé aquaparků a fitness center, restaurace zase nesmějí obsluhovat zákazníky ve svých vnitřních prostorech.

Otevření zmíněných provozů, aniž došlo k výraznějšímu poklesu nových případů koronaviru Matovič podmínil tím, že také podnikatelé se budou podílet na organizaci testování svých případných zákazníků. Zástupci sektoru služeb návrh analyzují. Téma znovu proti sobě postavilo Matoviče a menší vládní stranu Svoboda a solidarita, podle které ohniska nákazy již odhalilo plošné otestování obyvatel na koronavirus a v nich lze uplatňovat výraznější omezení. Testování Slováků antigenními testy v uplynulých týdnech opakovaně zorganizovala armáda spolu se samosprávou.

Nouzový stav bude možná pokračovat také v Česku. Podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka bude muset vláda kvůli vývoji epidemie znovu požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který platí zatím do 20. listopadu.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Slovensko Igor Matovič

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.