Česko, které poslalo podle dostupných informací Ukrajině i tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku, dostane od Německa darem 15 tanků Leopard a obě země budou vyjednávat o nákupu dalších až 50 Leopardů 2A7+ v různých modifikacích.

"Nemůžeme akceptovat formu, na jaké se dohodla například Česká republika nebo další země, že za dva kusy vyvezené techniky dostanou jeden kus techniky jako alternativu z Německa nebo jiné země. Slovensko má aktuálně 30 tanků T-72, proto nám 15 Leopardů situaci neřeší, potřebujeme minimálně 30 na tankový prapor," uvedla Kakaščíková.

Mluvčí také sdělila, že Slovensko jedná se spojenci o možnostech další pomoci Ukrajině. Podle ní je ovšem třeba najít taková řešení, která budou výhodná pro všechny strany.

Bratislava od únorového začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu poskytla Kyjevu různý vojenský materiál. Dodávky zahrnovaly například munici, raketový systém S-300 a pět vrtulníků. Obě země zároveň uzavřely komerční kontrakt, na jehož základě Ukrajina koupila od Slovenska osm samohybných houfnic Zuzana 2.