Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko dementuje nepravdivé informace: Atentátník nebyl liberál ani extremista

Juraj Cintula
Juraj Cintula
Foto: Literárny klub Dúha

Slovenskem otřásl atentát na premiéra Roberta Fica. Střelcem, který po výjezdním jednání vlády pětkrát vystřelil na premiéra, byl Juraj Cintula. Internetem okamžitě začaly kolovat informace o "SBSkáři z Levic". Některé se však ukázaly jako nepravdivé.

Motiv muže, který ve středu spáchal atentát na premiéra Slovenské republiky Roberta Fica, úpěnlivě sleduje celé Slovensko. Na internetu se objevuje množství částečných a mnohdy i nepravdivých informací o jeho životě.

Extremisté ho na základě videa, které uniklo z policejní stanice po jeho zadržení, nálepkují jako nenávistného liberála, který měl mít údajně blízko k Martinu Milanu Šimečkovi, se kterým se měl setkat na křtění jedné ze svých knih. Policie však varuje, že jde o nepravdivou informaci.

"Narativ o virálně šířené fotografii podezřelého s Martinem Milanem Šimečkem není pravdivý. Na fotografii se s podezřelým nachází jiná osoba," potvrdila policie na sociální síti.

Evropská komise vyzvala už ve čtvrtek největší digitální platformy včetně Facebooku či TikToku, aby bojovaly proti jakýmkoli šířícím se dezinformacím založeným na záběrech ze středeční střelby na slovenského premiéra Roberta Fica. Uvedla to agentura AFP.

Přední představitel Evropské komise zaslal ve čtvrtek dopis 23 "velkým" platformám figurujícím v zákoně o digitálních službách (DSA). Dopisem je vyzval, aby "byla ostražitá a v případě potřeby přijala opatření, která zabrání manipulaci s již nyní rozsáhle šířícím se videem (ze střelby), jakož i vytváření dezinformací s cílem zneužít situace," řekl AFP nejmenovaný představitel EU.

Ponaučením ze středečního atentátu na Fica je, že i v Maďarsku by bylo třeba regulovat diskuse na internetu. Vyplývá to z rozhovoru předsedy parlamentní frakce vládní strany Fidesz Mátého Kocsise pro komerční rozhlasovou stanici Inforádio.  

Témata:  Slovensko Juraj Cintula

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy