reklama

Řada slovenských poslanců se dnes nechala testovat, upozorňuje TASR. A to poté, co test potvrdil koronavirus u Mariana Kotleby, předsedy krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Kotleba, jenž vystupuje proti nošení roušek, o svém pozitivním testu informoval ve čtvrtek na sociální síti. Už předtím byl několik dní v karanténě, jelikož se nákaza potvrdila u jeho advokáta Tomáše Rosiny.

Šéf parlamentu proto přerušil dnešní jednání a řada poslanců vyrazila na testy do nemocnice sv. Michala v Bratislavě. Podle předsedy vlády má několik z nich test pozitivní, konkrétní jména však nezazněla. Matovič apeloval i na zbývající politiky, aby testy podstoupili. "Podle mých informací už z těch, kteří byli testovaní, jsou někteří pozitivní. O to víc bych se šel testovat a ukázal, že jsem zodpovědný," prohlásil premiér.

Celkem je na Slovensku od začátku pandemie registrováno 37.911 infikovaných, s nemocí covid-19 zemřelo 134 osob. Z nákazy se dosud zotavilo 8859 lidí. Za poslední den zemřelo s covidem-19 podle národního centra zdravotnických informací 19 lidí.

Slovenská vláda už dříve zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Naposledy rozhodla, že od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí - až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení.

Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde dnes také začala úvodní fáze plošného testování obyvatel na koronavirus. V příštích dvou týdnech se testování rozšíří do celé země.

Matovič dnes v rádiu Expres uvedl, že pokud po třech týdnech počty nakažených nezačnou klesat, zemi čeká úplný "lockdown".

Na Slovensku v říjnu skokově stoupl počet potvrzených případů nákazy. Nejprve denní přírůstek počtu infikovaných překročil hranici 1000, v polovině října pak za jeden den přibylo už přes 2000 infikovaných.

reklama