reklama

"Jdeme skutečně do velmi těžkých dnů a určitě přijdou další rekordy. Osobně očekávám, že poctivé dodržování ochranných opatření z minulého týdne by se mělo projevit už někdy v průběhu víkendu," uvedl Matovič.

Dosavadní denní maximum potvrzených případů koronaviru, a to 818 infikovaných, zaznamenalo pětimilionové Slovensko v sobotu. Následně klesl počet vyhodnocených testů, který se ale v úterý přiblížil ke dřívějším maximům. Zároveň až každý desátý test skončil s pozitivním výsledem na koronavirus.

Kvůli stoupajícímu počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem například univerzitní nemocnice v Košicích na východě země dříve v tomto týdnu zrušila plánované operace.

Ve snaze o zpomalení šíření nákazy platí na Slovensku od začátku října nouzový stav. Zároveň je nově až na výjimky povinné nošení roušek i v exteriéru a omezeno je konání hromadných akcí.

Denní počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Polsku poprvé hranici tří tisíc. Rekordní je také přírůstek mrtvých s covidem-19, informoval s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví server TVN24. 

Za 24 hodin přibylo v Polsku 3003 potvrzených případů nákazy. Dosavadní rekordní přírůstek ohlásilo ministerstvo zdravotnictví v sobotu, kdy bylo infikovaných 2367. Celkem se v zemi, která má 38 milionů obyvatel, virus SARS-CoV-2 prokázal u 107.319 lidí.

Nejvíce nových případů pochází nadále z Mazovského vojvodství, které tvoří Varšava a její okolí. Následuje Malopolské vojvodství a Slezské vojvodství, které hraničí s Moravskoslezským krajem.

S covidem-19 v Polsku zemřelo 2792 lidí, z toho 75 za posledních 24 hodin. To je zatím nejvyšší denní přírůstek. Podle polského ministerstva zdravotnictví zemřelo osm lidí na covid-19, u dalších 67 osob se jednalo o smrt na kombinaci jiných onemocnění a covidu-19. V úterý úřady hlásily 58 mrtvých za den, což byl tehdy rovněž rekord.

Do karantény se dnes uchýlil i ministr obrany Mariusz Blaszczak, který se setkal s nakaženým generálem Jaroslawem Gromadzińským. Na twitteru ministr uvedl, že nemá žádné příznaky covidu-19 a z domova bude pracovat.

reklama