reklama

Uzavření menších přechodů zkomplikovalo i cestování zaměstnanců mezi Českou republikou a Slovenskem. Kvůli tomu se v uplynulých dnech konaly na slovensko-české hranici protesty. Na problémy v souvislosti se zastavením dopravy na menších přechodech upozornil také český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

"Postupně se budeme snažit uzavřené přechody otevírat s tím, že bude zajištěna kontrola protiepidemických opatření," řekl Mikulec. Vyjádřil pochopení s lidmi, kteří se dostali do nelehké situace, opatření podle něj ale byla zavedena v zájmu ochrany zdraví kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru.

Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že například na hranicích s Českem bude uzavřeno 14 z celkového počtu 32 přechodů a přejezdů. Důvodem bylo, že od pondělí 5. července slovenští policisté zahájili intenzivní kontroly, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země, případně zda splňují podmínky pro výjimky z karantény. Dnes kabinet slovenského premiéra Eduarda Hegera rozhodl, že policistům bude v souvislosti s opatřením proti šíření koronaviru pomáhat do 500 příslušníků finanční správy a do 200 pracovníků sboru vězeňské a justiční stráže.

Od pátku 9. července se podle dřívějšího rozhodnutí slovenské vlády a úřadu hlavního hygienika dál zpřísní podmínky cestování na Slovensko. Do karantény až na výjimky nebudou muset po vstupu na Slovensko už jen lidé, kteří byli očkováni proti covidu-19. V současnosti turistům při cestě na Slovensko stačí potvrzení o negativním testu na koronavirus. Zmíněná výjimka z karantény se bude vztahovat například pro tranzit přes Slovensko po vymezených silničních koridorech a v přechodném období také na lidi, kteří přes hranice pravidelně dojíždějí za prací.

reklama