reklama

Novinářům to dnes řekl ministr školství Branislav Gröhling. V předchozím školním roce školy v zemi opakovaně přešly kvůli koronavirové nákaze na distanční formu výuky. Česká vláda v pondělí schválila, že děti se na začátku školního roku otestují na koronavirus ve třech vlnách.

"Školy nebudeme jako ministerstvo školství zavírat plošně. V případě pozitivity se zavřou jen jednotlivé třídy. K nástupu do škol není potřeba test," uvedl Gröhling. Provoz škol se podle něj bude řídit národním protiepidemickým systémem, který nově stanovuje karanténní opatření v závislosti na vývoji nákazy v jednotlivých okresech.

Dříve se na Slovensku testovat na koronavirus museli někteří žáci, studenti či jejich rodiče. Podle Gröhlinga s ohledem na šíření nakažlivější varianty koronaviru ztrácejí testy na významu, efektivnější je očkování proti nemoci covid-19.

Školní rok na Slovensku tradičně začíná 2. září. Gröhling upozornil rodiče, aby zvážili dovolenou v zahraničí na konci srpna. Neočkované děti nad 12 let totiž musejí po návratu na Slovensko z ciziny nastoupit do karantény. Pro mladší děti zase povinná karanténa platí v případě, že proti covidu-19 nebyli očkováni jejich rodiče.

V Česku tři vlny screeningového testování čekají školáky 1., 6. a 9. září, prvňáčci se budou testovat místo prvního dne ve škole až 2. září. Budou se moct nechat otestovat i v některém oficiálním testovacím místě a poté doložit potvrzení o testu. Pokud se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Povinnost nosit roušky bude ve společných prostorách školy.

reklama