Liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) ministra hospodářství Richarda Sulíka, která vystupuje proti zvyšování daňového zatížení, požaduje výměnou za zdanění ruské ropy snížení jiné daně. Navrhla pokles sazby daně z přidané hodnoty (DPH) nebo spotřební daně na benzin a naftu, jejichž ceny dosáhly na čerpacích stanicích v zemi nového maxima. K dohodě v koalici zatím nedošlo, sněmovna kvůli tomu o materiálu nejednala už v úterý.

Novou daň na ruskou ropu prosazuje ministr financí a šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič, podle kterého bratislavská rafinerie Slovnaft těží z vývoje ceny suroviny na trhu. Ruská ropa se po invazi Ruska na Ukrajinu prodává oproti ropě typu Brent s vyšší slevou než v minulosti. Tento cenový rozdíl snížený o pět dolarů na barel (zhruba 159 litrů) při zohlednění objemu zpracované ruské ropy na Slovensku by byl podle návrhu daněn 30 procenty.

Nejistý je také očekávaný výnos z nové daně. Matovič dříve řekl, že stát z ní získá až zhruba 300 milionů eur (7,4 miliardy korun) ročně. Ekonomové ministerstva financí později ale odhadli, že v příštím roce může výnos ze zdanění ruské ropy dosáhnout jen desetiny z Matovičova odhadu. Důvodem je, že se očekává snížení rozdílu v cenách mezi zmíněnými typy ropy.

Česko v období od června do konce září sníží spotřební daň z nafty a benzinu o 1,50 koruny na litr. Maďarsko už dříve zavedlo regulaci cen pohonných hmot na čerpacích stanicích, Polsko zase snížilo DPH na benzin a motorovou naftu.