reklama

V současnosti mohou být na Slovensku otevřené například jen mateřské školy, dále základní školy pro žáky prvního stupně a střední školy pro žáky posledních ročníků. Slovensko zavřelo školy již v první vlně pandemie nemoci covid-19 loni v březnu. V září pak nový školní rok začal podle plánu, už v říjnu ale část škol znovu postupně přecházela na distanční formu výuky.

Od 26. dubna se provoz škol na Slovensku bude řídit národním protiepidemickým systémem, takzvaným covid automatem. Pokud by se nynější epidemická situace nezměnila, mohly by ve zhruba polovině okresů v zemi navštěvovat školu již také všichni žáci druhého stupně základních škol. Starší žáci a alespoň jeden z jejich rodičů bude muset absolvovat test na koronavirus.

Právě obnovování prezenční výuky na školách bude podle Gröhlinga první etapou obecného uvolňování omezení. Epidemická situace na Slovensku se v posledních několika týdnech zlepšuje a výrazně klesl počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou, což je hlavní podmínkou pro postupné odbourávání karanténních opatření. Slovenské úřady by v průběhu tohoto týdne měly rozhodnout o aktualizaci covid automatu. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Eduarda Hegera by od příštího týdne mohly otevřít všechny provozy, ve kterých lze zajistit nošení respirátorů po celou dobu pobytu.

V Česku v noci na dnešek skončil nouzový stav a do škol se po týdnech vrátili žáci prvního stupně, kteří se budou střídat - každý týden jedna polovina ve škole a druhá polovina na on-line výuce. Dvakrát týdně musí děti podstoupit testy, ve výuce musí nosit roušky.

reklama