reklama

Otevřít se dnes na Slovensku mohly mateřské školy, základní školy pro žáky prvního stupně a střední školy pro studenty posledních ročníků. Podle manuálu ministerstva školství test na koronavirus museli absolvovat učitelé i zaměstnanci škol, dále alespoň jeden z rodičů žáka mateřské školy či základní školy a také samotní studenti středních škol.

Mateřské a základní školy zůstaly prozatím uzavřené například v Bratislavě a v Košicích, tedy ve dvou největších městech země. Jejich samosprávy, které zmíněné typy škol provozují, své rozhodnutí zdůvodnily postojem hygieniků. Ti doporučili školy neotevřít.

Částečné obnovení prezenční výuky na Slovensku umožnilo spuštění takzvaného covid automatu, který upravuje karanténní omezení v souvislosti s covidem-19 a který je obdobou českého protiepidemického systému PES. V současnosti je Slovensko podle zmíněného automatu v nejrizikovějším stupni.

Slovenští politici označili otevření škol za svou prioritu a z tohoto důvodu zpřísnili podmínky uvolňování jiných karanténních omezení. Země uzavřela školy již během první vlny covidu-19 loni v březnu. V září pak nový školní rok začal podle plánu, už v říjnu ale část škol znovu postupně přecházela na distanční formu výuky. Do vánočních školních prázdnin zůstaly v provozu jen mateřské školy a první stupeň základních škol.

Nynější otevírání škol provázely protichůdné informace a přijímaní rozhodnutí prakticky na poslední chvíli. Někteří slovenští ministři sice minulý týden nejprve ohlásili dohodu o otevření zmíněných typů škol, následně ale premiér Igor Matovič takový krok s ohledem na šíření koronaviru i jeho nakažlivější mutace kritizoval. Vláda nakonec o podrobnostech režimu v souvislosti se školami a karanténními opatřeními, včetně prodloužení nouzového stavu a zákazu vycházení s výjimkami, informovala až v pátek večer. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí tehdy například ohlásil, že v nejhorších okresech bude otevření škol zakázáno. Unie měst minulý týden přirovnala rozhodování vlády ohledně škol k chaosu a upozorňovala na chybějící jednoznačná a srozumitelná pravidla.

Slovensko tento týden očekává první dodávku vakcíny společnosti AstraZeneca, kterou chce očkovat učitele. Dosavadní očkovací plán počítal s tím, že po očkování hlavně zdravotníků budou postupně následovat jednotlivé skupiny obyvatel podle věku s upřednostněním starší generace.

reklama