V očkování proti covidu-19 Slovensko značně zaostává za průměrem EU, v posledním období ale zájem obyvatel země o vakcinaci stoupl.

Do nákupních středisek, aquaparků, wellness center a ubytovacích zařízení budou moci podle Hegera vstupovat pouze naočkovaní a ti, kteří covid-19 prodělali. Vstup na hromadné akce by měl být povolen pouze očkovaným.

Pro vstup na pracoviště se podle návrhu bude třeba prokázat potvrzením o očkování, testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19.

"Situace je tak vážná, že nejbližší tři týdny potřebujeme výrazně zpřísnit, abychom stabilizovali situaci v nemocnicích. Pokud nebude toto přitvrzení dostačující a bude se zvyšovat nápor na nemocnice, budeme muset přitvrdit," řekl Heger.

Po předchozích rekordech v počtu nových zjištěných případů koronavirové nákazy se na pětimilionovém Slovensku rychle začaly zaplňovat nemocnice pacienty s covidem-19. V pondělí jich bylo již přes 2800, tedy nejvíce od konce letošního března, kdy země čelila druhé vlně koronavirové infekce. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský upozornil, že nemocnice mají poslední dvě desítky lůžek pro pacienty, kteří by potřebovali umělou plicní ventilaci. Na těchto lůžkách končí covidoví pacienti ve vážném stavu.

Epidemická situace na Slovensku se zhoršuje od září. Od příštího týdne budou v nejvyšším stupni epidemického rizika již přes dvě třetiny slovenských okresů. Na zařazení regionů do některého z pěti rizikových stupňů závisí rozsah epidemických omezení.