Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko řeší tři útoky medvěda za posledních 24 hodin

Medvěd hnědý
Medvěd hnědý
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Úřady na Slovensku od pátku řešily tři případy napadení člověka medvědem.

V průběhu posledních 24 hodin se na Slovensku vyskytly tři incidenty, při kterých medvěd napadl člověka. První případ se týkal muže, který byl při procházce se psem napaden medvědicí. Přestože se muž snažil odstrašit šelmu varovnými výstřely, útok pokračoval a nakonec byl nucen medvědici zabít. Druhý incident se odehrál v pátek ráno, kdy běžec utrpěl vážná zranění a byl převezen do nemocnice. Ve třetím případě byl lesní pracovník na jihu Slovenska napaden medvědem, na kterého několikrát vystřelil, aby se ubránil.

V posledních dnech na Slovensku došlo k výraznému nárůstu útoků medvědů. Během jediného dne bylo zaznamenáno hned tři incidenty. První z nich se odehrál v pátek v blízkosti národního parku Velká Fatra poblíž Sučan, kde se muž vydal na procházku se svým psem. Na své cestě narazil na nepříjemně naladěnou dospělou medvědici, která ho napadla.

O prvním incidentu informovala televize TA3, která sdělila, že medvědice, která zaútočila, byla přibližně osmnáctiletá. Napadený muž měl u sebe legálně drženou zbraň a nejprve se snažil odstrašit medvědici varovnými výstřely. Avšak i přes tato opatření šelma pokračovala v útoku, až na poslední chvíli musel muž vystřelit smrtelnou ránu. V tu chvíli byla medvědice vzdálená přibližně jeden metr od muže.

"Ihned po nahlášení útoku jsme s kolegou vyrazili na místo a vyslechli muže, na kterého vyběhl z hustého křoví u cesty medvěd," řekl tiskové agentuře TASR Marek Veverica ze severního zásahového týmu pro medvěda hnědého, který je součástí Státní ochrany přírody. Spolu s policií zabezpečili lokalitu a mrtvou medvědici předali mysliveckému sdružení.

Druhý útok se odehrál v sobotu ráno nedaleko místa prvního incidentu u Liptovského Hrádku v Žilinském kraji. Záchranáři obdrželi v 7:30 volání o pomoc pro 58letého muže, kterého údajně napadl medvěd. Na místo dorazili záchranáři, kteří poskytli muži lékařskou pomoc. Muž utrpěl povrchové poranění ramene a otevřenou ránu na lýtku. Následně byl převezen do nemocnice.

Podle ochránců přírody byl muž napaden medvědem, když šel na běžecký výběh. Jeho zranění jsou vážná, ale nenachází se v ohrožení života.

V odpoledních hodinách se členové zásahového týmu pro jih vydali do terénu. V oblasti obce Drienovo v okrese Krupina došlo k třetímu útoku medvěda. Podle informací od ochránců přírody byl lesní pracovník během své práce napaden medvědem. V sebeobraně několikrát vystřelil na útočícího medvěda ze své legálně držené zbraně. O zranění muže nebyla zpráva, zatím není známo, jaké bylo zranění zvířete, o čemž neinformují místní média.

Na Slovensku dochází relativně často k útokům medvědů, ale vzácně taková setkání končí smrtí člověka. V nedávné historii byl zaznamenán jeden takový případ, který se odehrál v roce 2021. Jednalo se o 57letého muže, kterého medvěd zabil na území Liptova, na hranicích Žilinského a Banskobystrického kraje.

Letos byly zaznamenány i střety s medvědy v Itálii, především v oblasti Tridentska, kde žije kolem stovky jedinců. V březnu došlo k útoku medvěda na muže v této oblasti, který přežil. Na začátku dubna však jeden běžec medvědí útok nepřežil. Úřady plánovaly usmrtit medvědici, která byla údajnou pachatelkou, avšak italský soud na základě žádosti ochránců zvířat toto rozhodnutí zakázal.

Témata:  Slovensko medvědi

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy