Lengvarský to řekl novinářům, návštěvy blízkých nebudou o vánočních svátcích podle něj povoleny. Už v listopadu vláda po zhoršení epidemické situace schválila zákaz vycházení s výjimkami.

Od pátku 10. prosince naočkovaní a osoby po prodělání covidu-19 budou moci nakupovat ve všech prodejnách, z nichž část byla na konci listopadu z rozhodnutí úřadů uzavřena. Pro zmíněnou skupinu obyvatel mohou od daného termínu otevřít lyžařská střediska, některé provozy služeb a obnoví se konání bohoslužeb.

Ubytovací zařízení pro turisty znovu otevřou až 25. prosince a jen pro klienty naočkované proti covidu-19 nebo po jeho prodělání, hosté navíc budou muset mít test na koronavirus. Strava bude podávána na pokojích.

"Považuji to za velmi dobrou zprávu dnešního dne. Netěší mě, že restaurace ještě neotevírají," řekl ministr hospodářství Richard Sulík o rozhodnutí kabinetu částečně uvolnit omezení pro očkované.

Zmíněné částečné uvolnění restrikcí bude moci vláda na návrh ministra zdravotnictví odvolat, pokud počet covidových pacientů v nemocnicích vystoupí na 3800. V uplynulých dnech se počet hospitalizovaných lidí s onemocněním covid-19 pohyboval kolem hranice 3500.

V dálkové autobusové dopravě, v rychlících a vlacích vyšší kategorie IC by nově podle Lengvarského měli cestovat jen lidé naočkovaní proti covidu-19, po prodělání onemocnění nebo s potvrzením testu na koronavirus.

Na zmíněných opatřeních se už v úterý dohodli představitelé vládní koalice. Součástí změn je také přechod žáků druhého stupně základních škol a středních škol v příštím týdnu na distanční formu výuky. Následně začnou vánoční prázdniny. Kvůli uzavření části škol nový balík koronavirových opatření při hlasování nepodpořil ministr školství.

Někteří představitelé čtyřčlenné vládní koalice už dříve prosazovali větší výhody pro naočkované obyvatele. Upozornili, že po listopadovém omezení volného pochybu osob klesl v zemi zájem neočkovaných obyvatel o první dávku vakcíny proti covidu-19. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.