Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko už předalo Ukrajině všech 13 slíbených stíhaček MiG-29

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Slovensko už předalo Ukrajině všech 13 slíbených stíhaček MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo obrany. Odevzdání strojů sovětské konstrukce schválila vláda premiéra Eduarda Hegera před měsícem v rámci dalšího balíku své vojenské pomoci Kyjevu, který od loňského února čelí vojenské invazi Ruska.

První čtyři slovenské migy přeletěly na Ukrajinu už v březnu. Zbylé nadzvukové stíhačky byly přepraveny po zemi. Podle podepsané dohody mezi Slovenskem a Ukrajinou tři letouny z celé zásilky nemají motory.

Slovensko loni předčasně vyřadilo migy z výzbroje a dohodlo se s Českou republikou a Polskem, že obě tyto země mu pomohou se zajištěním ochrany vzdušného prostoru. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dříve opakovaně řekl, že slovenské migy měly často poruchy. Později pak ministr listu Denník N uvedl, že policie v této souvislosti prověřovala podezření ze sabotáží ruskými techniky, prokázat se to ale nepodařilo. Ruští technici v minulosti působili na letecké základě Sliač na středním Slovensku.

Bratislava už v roce 2018 objednala nové americké stíhačky F-16. Dodávky těchto letadel se ale oproti původnímu plánu opozdí a první stroje by Slovensko mělo dostat v příštím roce.

Letadla MiG-29 Ukrajině předalo také Polsko.

Témata:  Slovensko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy