Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko v pohotovosti: Pellegrini se obává jaderné katastrofy

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Slovenský prezident Peter Pellegrini na brífinku pro média v budově OSN v New Yorku uvedl, že slovenský Úřad jaderného dozoru a další příslušné orgány by měly zvýšit pohotovost, aby Slovensko bylo připraveno čelit případnému jadernému incidentu na Ukrajině. 

Reagoval tím na projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN, ve kterém Zelenskyj varoval, že Rusko plánuje útok na tři ukrajinské jaderné elektrárny, což by mohlo způsobit jadernou katastrofu.

„Slovenské orgány by nyní měly zvýšit svou připravenost a pravidelně monitorovat úroveň radiace na hranicích s Ukrajinou," zdůraznil Pellegrini.

Upozornil, že útok na ukrajinská jaderná zařízení by mohl vyvolat tragédii podobnou havárii v Černobylu v roce 1986, přičemž radioaktivní spad by mohl zasáhnout i okolní státy včetně Slovenska.

Pellegrini také apeloval na to, že Slovensko musí být samostatně připraveno přijmout nezbytná opatření. Připomněl, že SR má jako země s jadernými zařízeními dostatečné odborné a technologické kapacity, aby nebyla závislá na informacích ze zahraničí, které by mohly být zkreslené.

„Mezinárodní společenství musí vyvinout maximální tlak na Rusko, aby upustilo od takového nebezpečného chování,“ dodal na závěr.

Rusko plánuje zaútočit na ukrajinská jaderná zařízení před příchodem zimy, uvedl už v sobotu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Současně vyzval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby zřídila trvalé monitorovací mise v ukrajinských jaderných elektrárnách. Uvedla to agentura Reuters.

"Podle ukrajinských zpravodajských informací Kreml připravuje útoky na klíčové objekty ukrajinské jaderné energetiky před zimou," napsal Sybiha na sociální síti X.

Sybiha neuvedl žádné podrobnosti o tom, jaké informace vedly Kyjev k tomuto závěru. Moskva ani MAAE na tato tvrzení zatím nereagovaly.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak apeloval na mezinárodní společenství, aby rychle reagovalo na hrozbu útoků na jaderná zařízení. "Tyto přípravy představují možný scénář jaderné katastrofy... Západní země a globální Jih musí na takové teroristické plány reagovat ostře," uvedl Jermak na Telegramu.

Ruské síly vtrhly na Ukrajinu v únoru 2022 a od podzimu téhož roku často útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Dosud však nezasáhly žádné jaderné zařízení pod kontrolou ukrajinských sil, konstatuje Reuters.

Ředitel MAAE Rafael Grossi navštívil Rusko i Ukrajinu již několikrát od začátku konfliktu a vyzval obě strany, aby neútočily v blízkosti jaderných elektráren. "Riziko zde vždy existuje, pokud je možnost útoku na jadernou elektrárnu," uvedl Grossi při své zářijové návštěvě Kyjeva.

Témata:  Slovensko Peter Pellegrini

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.