reklama

Slovenská policie upozornila na zdržení a kolony před hraničním přechodem Svrčinovec/Mosty u Jablunkova, kde demonstranti zablokovali příjezdovou silnici k hranicím. Motoristům doporučila využít jiné trasy, například nedaleký přechod Čadca-Milošová/Šance. Odpoledne policie informovala, že po ukončení blokády byla doprava na zmíněném přechodu obnovena.

Už ráno skupina Slováků, kteří žijí na maďarské straně hranice, proti novým karanténním opatřením protestovala na dálničním hraničním přechodu Čunovo/Rajka na okraji Bratislavy. U vstupu na Slovensko se tak tvořily kolony. Ještě dopoledne tam policie umožnila motoristům využít jiné silniční pruhy a cestující vyřizovala průběžně. Právě tento přechod je součástí vyčleněného silničního koridoru pro tranzitní dopravu mezi Českem a Maďarskem.

Do maďarské vesnice Rajka, která je od centra slovenské metropole vzdálena asi 20 kilometrů, se v minulosti kvůli nižším cenám nemovitostí oproti Bratislavě přestěhovalo mnoho Slováků, kteří dojíždějí za prací či do škol na Slovensko.

Podle mluvčí slovenského policejního prezidia byla zablokována doprava také na jiném hraničním přechodu s Maďarskem, a to v jihoslovenském Komárnu. Dopravu tam úřady přesměrovaly na nový hraniční přechod.

Do dvoutýdenní karantény nemusí na Slovensku cestující plně očkovaní proti covidu-19 a pracovníci vybraných profesí včetně posádek nákladní, autobusové, vlakové či letecké dopravy. V přechodném období se výjimka z karantény vztahuje i na osoby očkované zatím pouze první dávkou vakcíny nebo na osoby, které přes hranice dojíždějí za prací. Izolaci lze zkrátit absolvováním testu na koronavirus, a to nejdříve pátý den karantény.

Neočkovaní takzvaní pendleři či Slováci žijící v příhraničních oblastech sousedních zemí mají do 1. září výjimku z karantény. Při vstupu na Slovensko ale musejí mít PCR test na covid-19, který není starší než sedm dnů. Od začátku července si Slováci testy na koronavirus musejí platit, pokud například nepřišli do kontaktu s infikovaným. Slovenské ministerstvo zdravotnictví už připustilo ústupky při placení za testy pro soukromé účely.

Karanténu Slovensko nevyžaduje ani u cestujících, kteří zemí pouze projíždějí. V takovém případě ale musejí využít určené silniční koridory. Například pro tranzit mezi Českem a Maďarskem to je dálnice od Břeclavi po zmíněný hraniční přechod Čunovo/Rajka. V případě tranzitu neplatí povinnost elektronické registrace při vstupu na Slovensko. Zpřísněná opatření zavedlo Slovensko kvůli šíření nakažlivější koronavirové mutace.

Slovenská policie už ve čtvrtek oznámila, že na větších hraničních přechodech bude trvale kontrolovat dodržování karanténních povinností. Také oznámila opětovné otevření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi, které byly zavřeny v pondělí. Proti uzavření těchto přechodů byly tento týden protesty na hranicích.

Slovensko výrazněji zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU. Důvodem je hlavně nižší zájem obyvatel o očkování. V některých slovenských regionech zájemci o vakcínu nemuseli čekat na přidělení termínu na očkování, ale stačovalo pouze dostavit se do očkovacího centra. Zatímco na Slovensku podle portálu ourworldindata.org dostalo alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 zhruba 38 procent obyvatel, průměr v EU je přibližně 52 procent.

reklama