reklama

Stoupající počty úmrtí po nákaze koronavirem zaznamenává země od října a poté, co v zemi začalo výrazně přibývat nových případů koronavirové infekce. Nemocnice v úvodu tohoto týdne druhý den po sobě hlásily znovu po téměř tři čtvrtě roku přes 3500 hospitalizovaných s covidem-19.

Za pondělí laboratoře na Slovensku odhalily dalších přes 7000 nakažených, zhruba stejný počet jako před týdnem.

Slovenská vláda před dvěma týdny kvůli přetíženým nemocnicím vyhlásila nouzový stav a omezila volný pohyb obyvatel, což se v praxi projevilo například v přerušení činnosti některých prodejen, ubytovacích zařízení, restaurací a provozů s volnočasovými aktivitami.

Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský tehdy také oznámil vyčlenění dalších lůžek v nemocnicích pro covidové pacienty. V pondělí pak ministr řekl, že navrhne vládě prodloužení stávajících restrikcí do 16. prosince s jejich následným uvolněním na období kolem vánočních a novoročních svátků hlavně pro naočkované obyvatele.

Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovaných proti covidu-19. Od vyhlášení nouzového stavu a zavedení nových omezení počet podaných prvních dávek vakcín v zemi klesl.