V roce 2020 přibylo na Slovensku meziročně 18 procent stíhání za zločin týrání blízké a svěřené osoby, celkově šlo o 279 případů. Podle prokuratury nešlo jen o násilí na dětech a partnerkách, ale i na rodičích ve společné domácnosti. Nejčastěji byl pachatelem muž středního věku a ve dvou pětinách případů byl podezřelý pod vlivem alkoholu či drog.

Slovensko loni v zájmu zpomalení šíření koronavirové infekce kromě jiného opakovaně uzavřelo školy a také omezilo volný pohyb lidí. Řada lidí vykonávala práci z domova a děti se učily distanční formou.

"Nejzranitelnějšími osobami v této situaci byly jednoznačně děti. Vzhledem k tomu, že byly izolovány doma, nechodily do školy, školského klubu, na kroužky, neměly šanci z domácí izolace uniknout, a vzhledem k neustále přítomnosti tyrana ani šanci zvednout telefon a zavolat pomoc," uvedla prokuratura.

Zranitelnou skupinou byli podle materiálu i senioři, kteří žijí ve společné domácnosti s dospělým dítětem. V těchto případech nejčastějším způsobem týrání bylo kromě jiného psychické násilí, vyhrožování, vydírání a neposkytnutí potřebné péče.

Loni na Slovensku o třetinu stoupl počet trestních stíhaní za dětskou pornografii a za on-line formu sexuálního zneužívání. Tento vývoj prokuratura zdůvodnila přesunem dětí na internet, který podle ní minimálně v době uzavřených škol a následných prázdnin využili sexuální predátoři.