domácí násilí

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda určila koordinátora strategické komunikace a schválila definici domácího násilí

Domov

Součástí občanského zákoníku a dalších souvisejících zákonů by se měla stát právní definice domácího násilí. Příslušný návrh novely schválila vláda na středeční schůzi. Zabývala se také programem obnovy pevnostních měst Terezína a Josefova a zřídila funkci vládního koordinátora strategické komunikace státu, do které jmenovala Otakara Foltýna.

Násilí, ilustrační fotografie

Každý pátý Čech se stal obětí domácího násilí, zjistil průzkum

Domov

Více než pětina Čechů zažila na vlastní kůži domácí násilí - fyzické, sexuální, psychické či ekonomické. Vyplývá to z aktuálního průzkumu iniciativy Pod svícnem a agentury Ipsos. Podle něj má zkušenost s domácím násilím téměř každá třetí respondentka a každý devátý dotazovaný muž. Iniciativa to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie.

Ve Francii loni zemřelo rukou partnera 102 žen

Svět

Francouzské úřady evidují 102 žen, které loni připravil o život jejich manžel či bývalý partner. Celkem 18 procent z nich si v minulosti na pozdějšího pachatele stěžovalo policii v souvislosti s domácím násilím. Vyplývá to ze studie francouzského ministerstva vnitra, o které dnes informovala agentura AFP.

Johnny Depp, vlastním jménem John Christopher Depp, americký herec, známý zvláště pro své výkony ve filmech Střihoruký Edward, Ospalá díra, Piráti z Karibiku, Hledání Země Nezemě nebo Karlík a továrna na čokoládu. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Svět

Herec Johnny Depp neuspěl s odvoláním v kauze domácího násilí, bulváru bude platit

Britský vrchní soud odmítl možnost odvolání pro amerického herce Johnnyho Deppa, který začátkem měsíce prohrál spor s bulvárním listem The Sun týkající se jeho označení za domácího násilníka. Informoval o tom server BBC. Soudce sdělil, že odvolání nemá "dostatečnou šanci na úspěch", hercovi právníci se ale mohou obrátit ještě na odvolací soud.

Johnny Depp

Johnny Depp prohrál soud s bulvárem. Článek o bití manželky byl "v podstatě pravdivý"

Revue

Britský soud dnes zamítl žalobu amerického herce Johnnyho Deppa kvůli článku, ve kterém jej bulvární list The Sun označil za manželského násilníka. Podle soudce jsou obvinění na Deppovu adresu "ve své podstatě pravdivá". Hercův právník avizoval, že podá proti rozsudku odvolání, informovala agentura Reuters. Verdikt může mít podle ní zásadní dopady na Deppovu pověst i další kariéru.

Násilí, ilustrační fotografie

S karanténou vyvstal závažný problém: Roste počet případů domácího násilí

Svět

Kvůli celostátní karanténě ve Francii výrazně přibylo případů domácího násilí. Ministr vnitra Christophe Castaner stanici France 2 řekl, že za týden vzrostl počet hlášených případů zhruba o třetinu. Před nárůstem počtu případů domácího násilí tento týden varovaly také britské charitativní organizace. Vyzvaly, aby se některé hotely dočasně změnily na azylové domy pro týrané.

Národná rada Slovenskej republiky

Svět

Slovensko odmítlo tzv. istanbulskou úmluvu o násilí na ženách

Slovenská sněmovna dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců odmítla istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Spory okolo tohoto mezinárodního dokumentu zasáhly v zemi pod Tatrami do kampaně před sobotními parlamentními volbami. Prezidentka Zuzana Čaputová, která se před zvolením hlavou státu netajila svými liberálními názory, už dříve ohlásila, že rozhodnutí sněmovny bude respektovat.

Násilí na ženách

Istanbulská úmluva rozděluje Česko. Neziskovky vyrazily do boje za její ratifikaci

Domov

Koalice nevládních organizací Hlas proti násilí vyzvala politiky a političky k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Přijetí této mezinárodní dohody proti domácímu a sexuálnímu násilí, která má zajistit pomoc obětem i práci s pachateli, chce iniciativa podpořit kampaní s příběhy týraných či znásilněných žen. Její začátek stanovila na dnešní Den lidských práv.

Násilí, ilustrační fotografie

Francie zpřísnila boj proti domácímu násilí na ženách

Svět

Francouzská vláda dnes oznámila plán na zpřísnění boje proti domácímu násilí, kvůli kterému jen letos přišla v zemi o život více než stovka žen. Ve snaze snížit počet žen zabitých partnery či bývalými partnery hodlá kabinet zpřísnit trestní zákoník, zlepšit výcvik policie a poskytnout "masivní" peníze. Premiér Édouard Philippe podle francouzských médií slíbil, že k potlačení násilí vůči ženám bude příští rok k dispozici 360 milionů eur (přes devět miliard Kč).

Násilí, ilustrační fotografie

Domov

Češi jsou násilníci? Policie vykázala z domu 14 tisíc mužů

V průměru zhruba každé sedmé vykázání kvůli domácímu násilí v Česku je opakované. Násilníci či násilnice tak museli domov kvůli ubližování blízkým opustit po zásahu policie už poněkolikáté. Je to kolem 180 případů každý rok. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí (BKB). Tato organizace pomáhá obětem trestných činů a jejich blízkým. Vykázání, které má chránit členy domácnosti před dalšími výpady, se v Česku používá od ledna 2007. Do konce letošního října k němu policie přikročila ve 13.985 případech.

Brazilská vlajka

Otřesné video šokovalo celou Brazílii: Odhalilo brutální násilí a vraždu mladé ženy

Svět

Brasília - Celou Brazílií otřásl případ brutálního domácího násilí. Záběry z bezpečnostních kamer v jedné z budov zachytily násilí na mladé ženě i její pád z balkonu bytu, kde žila s násilnickým manželem. V Brazílii se podle tisku jen čtvrtina bitých žen odváží stěžovat si. Sama vláda uvádí, že každé dvě minuty je zbito pět žen a každých 90 minut jedna žena umírá pod ranami partnera.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy