Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie zpřísnila boj proti domácímu násilí na ženách

Násilí, ilustrační fotografie
Násilí, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Francouzská vláda dnes oznámila plán na zpřísnění boje proti domácímu násilí, kvůli kterému jen letos přišla v zemi o život více než stovka žen. Ve snaze snížit počet žen zabitých partnery či bývalými partnery hodlá kabinet zpřísnit trestní zákoník, zlepšit výcvik policie a poskytnout "masivní" peníze. Premiér Édouard Philippe podle francouzských médií slíbil, že k potlačení násilí vůči ženám bude příští rok k dispozici 360 milionů eur (přes devět miliard Kč).

Počty obětí domácího násilí jsou ve Francii jedny z nejvyšších v Evropě, což prezident Emmanuel Macron označil za národní "ostudu", napsala agentura AP. Agentura AFP zjistila, že od začátku roku muži v zemi zabili nejméně 117 svých partnerek či bývalých partnerek. Podle aktivistů tato bilance přesahuje 130 obětí, přičemž je současný stav částečně daný neadekvátním přístupem strážců zákona.

Po více než dvouměsíčních diskusích o tomto problému dnes vláda představila několik desítek opatření, která mají situaci zlepšit. Mnohé z nich budou součástí návrhu zákona, který hodlá vláda parlamentu předložit v lednu, oznámil premiér Philippe.

Cílem balíčku je mimo jiné "lépe definovat v našem právu, co pokrývá termín násilí". Nově má být bráno v potaz obtěžování, které přivede oběť k sebevraždě, či psychologický nátlak, který "často předchází fyzickému násilí". Předseda vlády rovněž potvrdil úpravu fungování lékařského tajemství, což má zdravotnickým pracovníkům usnadnit hlášení krizových případů.

Po schválení vládních návrhů by také úřady mohly proti agresivním mužům použít elektronické náramky nebo jim zabavovat střelné zbraně. Dalším opatřením je zavedení nepřetržitého provozu tísňové linky pro oběti domácího násilí, či vytvoření 1000 nových míst v centrech pro ohrožené ženy.

Proti rozsahu problému o víkendu v Paříži a dalších francouzských městech protestovaly desetitisíce lidí. V metropoli aktivistky v průvodu nesly fialové transparenty se jmény obětí domácího násilí a slogany žádající "žádné další vraždy".

Státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlène Schiappaová dnes v televizním rozhovoru ujišťovala, že navrhovaným systémem budou ženy chráněny "od první stížnosti" na domácí problémy. "Tyto ženy budou mít před sebou připravené policisty, kteří budou mít tabulku na hodnocení nebezpečí sestávající z 23 kritérií, a ta jim umožní správně vést rozhovor a nevynechat žádný možný náznak," uvedla.

Témata:  Francie zákony ženy domácí násilí Boj proti domácímu násilí týrání Evropa

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.