reklama

Slovensko na konci listopadu v reakci na přetížené nemocnice kvůli hospitalizacím covidových pacientů vyhlásilo nouzový stav a omezilo volný pohyb obyvatel. V praxi se toto opatření projevilo například v přerušení činnosti různých prodejen, ubytovacích zařízení, restaurací a provozů s volnočasovými aktivitami. Nyní úřady restrikce zmírnily pro lidi naočkované proti covidu-19 nebo ty, kdo v posledních 180 dnech tuto nemoc prodělali.

"Kontrolujeme covidové pasy, jak je nařízeno. Zároveň dohlížíme, abychom dodržovali maximální povolený počet zákazníků v prodejně," řekla ČTK jedna z prodavaček. Zákazníky stíhala kontrolovat téměř průběžně. Výraznější nápor kupujících očekává už o nadcházejícím víkendu, a to kvůli blížícím se vánočním svátkům.

Podle zjištění ČTK někteří pracovníci prodejen používali při kontrole zákazníků čtečku na kontrolu covidových certifikátů, v jiných provozech stačilo pouze ukázat takzvaný covidový pas a například u vstupu do prodejny elektroniky žádná kontrola nebyla.

Už před polednem řidiči na vnějším parkovišti u Avionu jen stěží našli volné parkovací místo. Část z nich se pak u gastronomických provozů postavila do fronty, aby vyzvedla objednané jídlo. Restaurace a podobné podniky v zemi mohou jídlo a nápoje nadále pouze rozvážet zákazníkům nebo vydávat zabalené ke konzumaci mimo svých prostor.

Do vybraných obchodů a provozů služeb k zajištění základních životních potřeb, jako jsou například prodejny s potravinami, dále drogerie, lékárny, pobočky bank či pošty, se nadále dostanou všichni zájemci. Podle vyhlášky hlavního hygienika ve všech provozech v sektoru maloobchodu či služeb platí omezení počtu zákazníků; na každou osobu musí připadnout alespoň 25 metrů čtverečních prodejní plochy.

K uvolnění epidemických restrikcí pro očkované došlo navzdory tomu, že počty covidových pacientů v nemocnicích jsou mírně vyšší než v době vyhlášení nouzového stavu. V posledních několika dnech hospitalizací ale mírně ubylo.

Schválenou podobu uvolnění omezení kritizovalo vládní konzilium odborníků. Za nešťastné podle slovenských médií označilo předčasné otevření obchodů a služeb. Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo, aby všechny prodejny mohli ve zmíněném režimu otevřít až od 17. prosince. Značné zmírnění omezení v době nízké naočkovanosti obyvatel Slovenska proti covidu-19 může podle konzilia představovat příliš velké riziko.

Mírnější restrikce pro očkované nebo lidi po prodělání covid-19 Bratislava zavedla už v listopadu v zájmu motivovat obyvatele k očkování, ve kterém Slovensko výrazně zaostává za průměrem EU. Tento balík opatření ovšem platil jen tři dny, a to do začátku celostátní uzávěry.