Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský premiér Robert Fico podstoupil další operaci

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) absolvoval v pátek chirurgický zákrok. Jeho stav je stabilizovaný, ale nadále vážný. Informovaly o tom vicepremiér Robert Kaliňák (Směr-SD) a ředitelka banskobystrické nemocnice Miriam Lapuníková.

Robert Fico dnes podstoupil CT vyšetření a lékaři odstranili tkáň odumřelou v důsledku střelného poranění. Na briefingu to oznámila Lapuníková, ředitelka nemocnice v Banské Bystrici, kde byl slovenský premiér po středečním atentátu hospitalizován. Dodala, že pacient je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný, ale stále vážný.

"Byla odstraněna nekrotická tkáň, která zůstala po střelné ráně. Pacient je toho času při vědomí, je stabilizován, ale je nadále umístěn na ARO. Jeho stav je opravdu vážný," uvedla ředitelka nemocnice.

K chirurgickému zákroku přistoupili po kontrolním CT vyšetření. Briefingu se zúčastnil i ministr obrany Kaliňák, který uvedl, že bude trvat několik dní, než bude jasné, jak se Ficův zdravotní stav vyvíjí a zda bude možný jeho převoz. 

"Bylo mi umožněno mluvit s ním jen několik minut, protože jeho aktuální stav vyžaduje klid a klid bez dalších vnějších rušivých vlivů," řekl novinářům zvolený prezident Peter Pellegrini ve čtvrtek. Věří v jeho brzkou rekonvalescenci.

Zvolený prezident zároveň poděkoval zdravotnickému personálu a vedení Fakultní nemocnice s poliklinikou (FNsP) FD Roosevelta v Banské Bystrici. "Před premiérem jsou nejtěžší a nejdůležitější hodiny a dny," dodal.

Opakovaně vyzval lidi k zastavení šíření nenávisti. Třeba podle jeho slov spojovat rozdělené Slovensko.

"Je třeba, abychom si společně napříč celou zemí bez rozdílu našich politických názorů, vyznání víry nebo čehokoli jiného uvědomili, že jsme na Slovensku překročili jednu červenou čáru, kterou jsme nikdy od vzniku naší země nepřekročili," uzavřel.

Kaliňák ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

"To co se stalo včera, znehodnotilo mnoho let snah o to, aby demokratický vývoj byl svobodný a tolerantní," uvedl Kaliňák. Dodal, že lékařům se podařilo stabilizovat zdravotní stav, Fico však není mimo ohrožení života. Zároveň popřel informace, že Roberta Fica čeká další operace.

"Největší tragédií uplynulých hodin je, že nesouhlas s jiným politickým názorem či postoji se změnil na úkladnou vraždu," upřesnil Kaliňák a zamyslel se nad tím, co se může stát, že pacifista se stal extremistou. "Myslím, že právě vášně, které lomcovaly Slovenskem, bychom měli utišit. Nikdo z nás nechce žít ve společnosti, kde se bude bát projevit názory, aniž by očekával útok," zdůraznil.

Dodal, že tak jako těžké zranění Fica bude způsobovat, že mnohé věci se bude "muset učit znovu, tak možná i naše demokracie se bude muset učit chodit a tolerovat jiný názor". Nebyl to podle něj náhodný počin, ale plánovaný. O případný pokus podle něj šlo i při předchozím jednání vlády. Vyzval média, aby prezentovala fakta a společně vykročila na cestu tolerance.


 

Témata:  Slovensko Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.