reklama

Studie publikována v časopise Nature uvádí, že ve dvou různých nemocnicích ve Wu-chanu byly nalezeny stopy koronaviru ve vzduchu. V dobře větraných místnostech byla hladina viru minimální, ale hodnoty nalezené na toaletě byli vyšší, než vědci předpokládali.

Ačkoliv vědci tvrdí, že množství nalezeného viru není infekční, zjištění podporuje teorii o potenciálním přenosu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím aerosolů ve vzduchu. „Naše výsledky jasně ukazují, že větrání místnosti  a správná dezinfekce může účinně omezit koncentraci viru v aerosolech,“ uvedli vědci ve své zprávě.

V březnu proběhla podobná studie v Národním institutu pro výzkum na University of Nebraska, která objevila stopové množství viru SARS-CoV-2 ve vzduchu v pokoji hospitalizovaných pacientů, tak i mimo ně. „Tato zjištění ukazují důkazy o potenciálním přenosu vzduchem,“ uvedli vědci, ale zároveň varovali, že objevená zjištění to s jistotou nepotvrzují.

Již předchozí samostatné studie tvrdily, že virus SARS-CoV-2 může zůstat ve vzduchu až tři hodiny a na povrchu, jako je plast nebo ocel, až po dobu tří dnů.

reklama