Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smrtící koronavirus: Nové zjištění vědců o covid-19 vzbuzuje velké obavy

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Zjištění ze dvou nemocnic ve Wu-chanu zvyšuje obavy, že nový koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit i vzduchem. Vědci tam objevili stopové množství viru ve vzduchu ve formě aerosolu.

Studie publikována v časopise Nature uvádí, že ve dvou různých nemocnicích ve Wu-chanu byly nalezeny stopy koronaviru ve vzduchu. V dobře větraných místnostech byla hladina viru minimální, ale hodnoty nalezené na toaletě byli vyšší, než vědci předpokládali.

Ačkoliv vědci tvrdí, že množství nalezeného viru není infekční, zjištění podporuje teorii o potenciálním přenosu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím aerosolů ve vzduchu. „Naše výsledky jasně ukazují, že větrání místnosti  a správná dezinfekce může účinně omezit koncentraci viru v aerosolech,“ uvedli vědci ve své zprávě.

V březnu proběhla podobná studie v Národním institutu pro výzkum na University of Nebraska, která objevila stopové množství viru SARS-CoV-2 ve vzduchu v pokoji hospitalizovaných pacientů, tak i mimo ně. „Tato zjištění ukazují důkazy o potenciálním přenosu vzduchem,“ uvedli vědci, ale zároveň varovali, že objevená zjištění to s jistotou nepotvrzují.

Již předchozí samostatné studie tvrdily, že virus SARS-CoV-2 může zůstat ve vzduchu až tři hodiny a na povrchu, jako je plast nebo ocel, až po dobu tří dnů.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8:37

Monika Absolonová se přiznala. Jedna věc ji rozbrečela

Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.