Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna reprezentantů USA schválila Bidenův investiční balík

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Americká Sněmovna reprezentantů dnes po měsících vyjednávání mezi demokraty schválila obří investiční balík prezidenta Joea Bidena, který se zaměřuje především na sociální programy a boj s klimatickými změnami. Podle amerických médií se jedná o přelomový úspěch pro Bidena, který z plánů na obnovu americké ekonomiky zasažené pandemií učinil svůj hlavní předvolební slib.

Návrh však ještě musí schválit Senát, kde zřejmě prodělá řadu změn kvůli postoji některých umírněných demokratických senátorů. Podle Bidena dnes Kongres učinil významný krok pro zlepšení života "pracujících lidí a střední třídy".

Sněmovna opatření schválila téměř přesně podle stranických linií, pro bylo 220 z 221 hlasujících demokratů a žádný z 213 republikánských kongresmanů. O balíku měla dolní kongresová komora hlasovat již ve čtvrtek, lídr republikánské menšiny Kevin McCarthy však využil svého přednostního práva předstoupit před kongresmany a pronesl více než osm a půl hodiny dlouhý projev, který jednání natáhl až do dneška. Překonal tím dosavadní rekord demokratky Nancy Pelosiové, která v roce 2018 přišla s asi osmihodinovým vystoupením při schvalování republikánské reformy programu veřejného zdravotního pojištění známé jako Obamacare.

Investiční balík v hodnotě 1,85 bilionu dolarů (41,5 bilionu korun) je jedním z největších plánů veřejných výdajů v USA za poslední desetiletí a významně zasahuje do celé řady programů federální vlády. Investice budou směřovat do veřejné zdravotní péče, vzdělání, na podporu bydlení, rodinné politiky či na boj s klimatickými změnami a financování přechodu na bezemisní ekonomiku. Mimořádné výdaje chce vláda pokrýt stanovením minimální daně pro podniky a zvýšením odvodů pro nejbohatší Američany.

S některými částmi návrhu však dlouhodobě nesouhlasí demokratičtí senátoři Joe Manchin a Krysten Sinemaová, kteří v posledních měsících svou neoblomností srazili rozpočet investičního balíku na polovinu oproti původnímu návrhu a vyřadili z něj rovněž návrh na vyšší zdanění firem.

Manchin ani Sinemaová přitom ani verzi schválené sněmovnou zatím nevyjádřili plnou podporu a návrh proto zřejmě v Senátu čeká řada změn, o nichž se podle amerických médií velmi pravděpodobně bude další týdny vyjednávat. Otazníky se vznáší mimo jiné nad snahou zavést placenou nemocenskou a rodičovskou dovolenou, kterou zatím USA jako jedna z mála zemí světa nemají.

Demokraté mají v americkém Senátu nejtěsnější možnou většinu, takže tam potřebují hlas každého ze svých spolustraníků. Republikáni s návrhem od začátku nesouhlasí a jednotně jej nepodporují. Rozsáhlý soubor sociálních a ekologických iniciativ označují za "socialistický" zásah federální vlády do všech aspektů života v USA a varují před negativními dopady na americkou ekonomiku.

Vzhledem k odporu republikánů návrh nemá šanci v Senátu uspět v běžném legislativním procesu, při kterém je potřeba třípětinová většina k prolomení obstrukcí. Demokraté tudíž spoléhají na proceduru známou jako "rozpočtové sladění", která umožňuje obejít obstrukce a přijímat některé návrhy prostou většinou. Letos už ji demokratičtí zákonodárci využili ke schválení téměř dvoubilionového plánu na zmírnění ekonomických dopadů pandemie.

Minulý týden Kongres schválil další velký investiční balík v hodnotě asi jednoho bilionu dolarů (22,4 bilionu korun) namířený do infrastruktury, který demokraté vyjednali společně s republikány. Toto opatření se přitom na několik měsíců stalo "rukojmím" při vnitrostranických jednáních demokratů o podobě dnes schváleného balíku.

Dnešní hlasování podle médií přinese Bidenovi dočasné vítězství a zřejmě i úlevu, jelikož nyní zažívá možná nejtěžší chvíle svého prezidentství. V průzkumech mu setrvale klesá podpora veřejnosti zejména kvůli obavám voličů z inflace a stále neutuchající pandemii. Demokraté se přitom snaží co nejrychleji prosadit svoje politické priority, protože jim v kongresových volbách plánovaných na příští listopad hrozí ztráta kontroly zákonodárného sboru.

Schválení sociálního a ekologického balíku ve Sněmovně reprezentantů označil Biden za obrovský krok kupředu ve snaze "vytvářet pracovní místa, snižovat ceny, učinit naši zemi konkurenceschopnější a dát pracujícím lidem a střední třídě férovou šanci". Prezident v prohlášení poděkoval předsedkyni sněmovny Pelosiové a uvedl, že se těší na "co nejdřívější" schválení návrhu v Senátu.

Témata:  Joe Biden Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.