reklama

Návrh však ještě musí schválit Senát, kde zřejmě prodělá řadu změn kvůli postoji některých umírněných demokratických senátorů. Podle Bidena dnes Kongres učinil významný krok pro zlepšení života "pracujících lidí a střední třídy".

Sněmovna opatření schválila téměř přesně podle stranických linií, pro bylo 220 z 221 hlasujících demokratů a žádný z 213 republikánských kongresmanů. O balíku měla dolní kongresová komora hlasovat již ve čtvrtek, lídr republikánské menšiny Kevin McCarthy však využil svého přednostního práva předstoupit před kongresmany a pronesl více než osm a půl hodiny dlouhý projev, který jednání natáhl až do dneška. Překonal tím dosavadní rekord demokratky Nancy Pelosiové, která v roce 2018 přišla s asi osmihodinovým vystoupením při schvalování republikánské reformy programu veřejného zdravotního pojištění známé jako Obamacare.

Investiční balík v hodnotě 1,85 bilionu dolarů (41,5 bilionu korun) je jedním z největších plánů veřejných výdajů v USA za poslední desetiletí a významně zasahuje do celé řady programů federální vlády. Investice budou směřovat do veřejné zdravotní péče, vzdělání, na podporu bydlení, rodinné politiky či na boj s klimatickými změnami a financování přechodu na bezemisní ekonomiku. Mimořádné výdaje chce vláda pokrýt stanovením minimální daně pro podniky a zvýšením odvodů pro nejbohatší Američany.

S některými částmi návrhu však dlouhodobě nesouhlasí demokratičtí senátoři Joe Manchin a Krysten Sinemaová, kteří v posledních měsících svou neoblomností srazili rozpočet investičního balíku na polovinu oproti původnímu návrhu a vyřadili z něj rovněž návrh na vyšší zdanění firem.

Manchin ani Sinemaová přitom ani verzi schválené sněmovnou zatím nevyjádřili plnou podporu a návrh proto zřejmě v Senátu čeká řada změn, o nichž se podle amerických médií velmi pravděpodobně bude další týdny vyjednávat. Otazníky se vznáší mimo jiné nad snahou zavést placenou nemocenskou a rodičovskou dovolenou, kterou zatím USA jako jedna z mála zemí světa nemají.

Demokraté mají v americkém Senátu nejtěsnější možnou většinu, takže tam potřebují hlas každého ze svých spolustraníků. Republikáni s návrhem od začátku nesouhlasí a jednotně jej nepodporují. Rozsáhlý soubor sociálních a ekologických iniciativ označují za "socialistický" zásah federální vlády do všech aspektů života v USA a varují před negativními dopady na americkou ekonomiku.

Vzhledem k odporu republikánů návrh nemá šanci v Senátu uspět v běžném legislativním procesu, při kterém je potřeba třípětinová většina k prolomení obstrukcí. Demokraté tudíž spoléhají na proceduru známou jako "rozpočtové sladění", která umožňuje obejít obstrukce a přijímat některé návrhy prostou většinou. Letos už ji demokratičtí zákonodárci využili ke schválení téměř dvoubilionového plánu na zmírnění ekonomických dopadů pandemie.

Minulý týden Kongres schválil další velký investiční balík v hodnotě asi jednoho bilionu dolarů (22,4 bilionu korun) namířený do infrastruktury, který demokraté vyjednali společně s republikány. Toto opatření se přitom na několik měsíců stalo "rukojmím" při vnitrostranických jednáních demokratů o podobě dnes schváleného balíku.

Dnešní hlasování podle médií přinese Bidenovi dočasné vítězství a zřejmě i úlevu, jelikož nyní zažívá možná nejtěžší chvíle svého prezidentství. V průzkumech mu setrvale klesá podpora veřejnosti zejména kvůli obavám voličů z inflace a stále neutuchající pandemii. Demokraté se přitom snaží co nejrychleji prosadit svoje politické priority, protože jim v kongresových volbách plánovaných na příští listopad hrozí ztráta kontroly zákonodárného sboru.

Schválení sociálního a ekologického balíku ve Sněmovně reprezentantů označil Biden za obrovský krok kupředu ve snaze "vytvářet pracovní místa, snižovat ceny, učinit naši zemi konkurenceschopnější a dát pracujícím lidem a střední třídě férovou šanci". Prezident v prohlášení poděkoval předsedkyni sněmovny Pelosiové a uvedl, že se těší na "co nejdřívější" schválení návrhu v Senátu.

reklama